کودکان به طور مداوم در حال بهبود در مهارتهای شناختی، اجتماعی و عاطفی هستند که والدین باید در این مسیر بهشون کمک زیادی بکنند. اهمیت “بازی” در روند رشد کودک و انتخاب اسباب بازی نباید ضعیف شمرده بشه چون کودک ساعتها وقتشو با بازی کردن میگذرونه. بنابراین مهمه که اسباب بازی کودکتون رو با دقت انتخاب کنین. انتخاب درست اسباب بازی ها در هر زمان به فرزندتون کمک میکنه که بهتر و سریعتر رشد کنه. در واقع کمک به رشد مهارت های شناختی و فیزیکی کودکانی که در اوایل مرحله رشد قرار دارند باعث میشه تا آینده بهتری داشته باشند.

صفر تا سه ماهگی، هماهنگی دست و چشم

وقتی که نوزاد دستهاشو بلند میکنه، پاهاشو تکون میده و اشیاء اطرافشون رو درک میکنه، در حال رشد مهارت های فیزیکی و هماهنگی دست و چشمهاشه. این عمل در اوایل 0-3 ماه اتفاق میفته. برای حمایت از مهارت های فیزیکی و هماهنگی دست و چشم، از اسباب بازی هایی نظیر تشک بازی که دارای صدا و موسیقی هستند استفاده کنید. کودک با دیدن اسباب بازی ها تلاش میکنه تا فعالیت فیزیکی بیشتری داشته باشه تا به اسباب بازی ها دست پیدا کنه. همچنین بافت و جنس اشیاء و موسیقی حواس کودک رو تحریک میکنه.

صفر تا سه ماهگی (هماهنگی دست و چشم)

صفر تا سه ماهگی (هماهنگی دست و چشم)

رشد مهارت های شناختی در سه تا نه ماهگی

نوزاد زمانی که به اشیاء نگاه میکنه و کنجکاو میشه، به صداها گوش میده و بوهای اطرافشو تشخیص میده، در واقع مهارت های شناختیش داره رشد میکنه. از آنجا که نوزادان صداها و اشیاء رو جذب میکنن، استفاده از عروسک هایی که متحرک هستند و موسیقی دارند در بالای تختش یک انتخاب مناسب برای کودکتون به حساب میاد. رنگ های روشن، موسیقی و وسایل متحرک و حتی دیدن شخصیت های جذاب کارتونی در تحریک حواس نوزادان در این سن بسیار مفیدند.

سه تا نه ماهگی (رشد مهارت های شناختی)

سه تا نه ماهگی (رشد مهارت های شناختی)

چه اسباب بازی هایی برای سنین نه تا دوازده ماهگی نوزاد مناسبه؟

در سن 9-12 ماهگی، کودک قادر به حرکت به صورت سینه خیز، بلند شدن با دستها، کمک گرفتن از چیزی مثل دسته ی مبل و وسایلی که در اطرافش قرار داره میشه. از اونجایی که کودک قادر به خزیدنه، نیاز به یک اسباب بازی داره که اونو تشویق به نشستن و بلند شدن و راه رفتن کنه. اسباب بازی هایی که کوکی هستن و با کوک شدن حرکت میکنند باعث تشویق نوزاد به راه رفتن و به کار گیری اندام حرکتی نوزادتون میشن. اسباب بازی جذاب با لاستیکهای نرم و موزیکالی انتخاب بسیار مناسبی برای تمرین در حرکت نوزاد است.

نه تا دوازده ماهگی (میل به حرکت)

نه تا دوازده ماهگی (میل به حرکت)

دوازده ماهگی و شروع خلاقیت و تخیل در کودکان

خانه بازی ها و اسباب بازی هایی که به وسیله اونها میتوان وسایل مختلف درست کرد در قدرت تخیل بچه ها و ایجاد خلاقیت در کودکان بسیار مفیده. فرزندانتون یاد میگیرن که با این اسباب بازی ها چطور یه چیزی برای خودشون بسازند. همچنین این خونه بازیها به بچه ها کمک میکنن تا اعداد رنگها واندازه ها رو یاد بگیرند.

دوازده ماهگی (شروع خلاقیت و تخیل)

دوازده ماهگی (شروع خلاقیت و تخیل)

قدرت حل مساله در هجده ماهگی

در 18 ماهگی بیشتر نوزادان قادر به نمایش مهارتهای تفکر و حل مسئله هستند که به مهارتهای شناختی در اونها کمک میکند. در واقع در این سن کودکان میتوانند مسائل را بفهمند و برای حل آنها فکر کنند و به نتیجه برسند. کودکان در این سن شروع به درک و یادگیری میکنند و یک تبلت هوشمند یا اسباب بازی همراه با موسیقی میتونه یه دوست خوب برای کودکتون باشه. این اسباب بازی به کودک کمک میکنه تا نام حیوانات، آهنگ ها، حفظ کردن شعر و غیره رو یاد بگیرند. البته که بهتره در استفاده از تبلت خیلی زیاده روی نکنید.

هجده ماهگی (قدرت حل مسئله)

هجده ماهگی (قدرت حل مسئله)

شروع انواع آموزش ها در سه سالگی

اسباب بازی هایی که وسایل مورد استفاده در شغلهای مختلف مثل آچار، انبر دست، گوشی پزشکی و غیره را نشون میدن، نقش مهمی در ایجاد تخیل و خلاقیت در کودکان قبل از رسیدن به سن مدرسه دارند. اسباب بازی هایی مثل وسایل پزشکی به بچه ها کمک میکنه که هر حرفه و شغلی رو بهتر بشناسن. اسباب بازی پزشکی دارای قطعات بازی مثله فشار خون، دماسنج، گوشی پزشکی (استتوسکوپ) و غیره که کودک رو از بدن انسان آگاه میکنه. همچنین میتوان با کمی آموزش با همین وسایل نکاتی درباره سلامت بدن هم به کودک یاد داد.

سه سالگی (شروع انواع آموزش ها مثل شناخت شغل ها)

سه سالگی (شروع انواع آموزش ها مثل شناخت شغل ها)

شناخت دنیای جدید بازی های گروهی در سن سه تا پنج سالگی

کودکان 3 تا 5 سال و اکثر کودکان پیش دبستانی شروع به تشخیص حروف و اعداد میکنند و روش های صحیح در بازی های گروهی و قوانین بازی ها رو یاد میگیرند. کودکان میتونن با اسباب بازی های آموزشی حیوانات، وسایل نقلیه، صدا ها و همچنین کاربرد خیلی از وسایل اطرافشون مثل قاشق و چنگال، کنترل تلویزیون، زیپ کیف و خیلی چیزای دیگه را یاد بگیرند و با قدرت تجزیه و تحلیل ذهنی این مطالب را در ذهنشون طبقه بندی کنند.

سه تا پنج سالگی(شناخت دنیای جدید)

سه تا پنج سالگی(شناخت دنیای جدید)

به این مطلب امتیاز بده