تحقیقات نشان میدهد وجود خواب نامنظم کودکان سه ساله، کاهش عملکرد شناختی آنها برای چهار سال بعد را امکان پذیر میکند.

حال شما فکر میکنید ساعت خواب چقدر قدرت تاثیرگذاری بر روند شکل گیری ذهن کودکانمان را دارد؟

خواب کودک

خواب کودک

برای اندازه گیری تاثیر ساعات خواب کودک بر عملکرد شناختی محققان 11 هزار کودک را از سن 3 سالگی الی هفت سالگی تحت آزمایش قرار دادند. پدر و مادرها  مورد ساعات خواب کودک خود در 3، 5 و 7 سالگی پرسیده شدند و بچه ها در 7 سالگی کودکان در خواندن، ریاضی و توانایی های فضایی مورد آزمایش قرار گرفتند. تحقیقات نشان داد که:

وجود خواب کودک به صورت  نامنظم در دوران سه سالگی رابطه مستقیم با کاهش توانایی خواندن، ریاضیات و قدرت انتزاعی کودکان دارد و در هر دو جنس پسر و دختر به یک میزان مخرب است. زمان سه تا هفت سالگی دوره حساس توسعه قذرت شناختی کودکان است.

خواب با ارامش

خواب با آرامش

چرا ساعات منظم خواب کودک باید برامون مهم باشه؟

به زبون ساده باید خیلی مواظب ساعت های خواب کودکانمون مخصوصا شکل گیری الگوی خواب اونها باشیم. تنظیم الگو خواب کودک در سالهای اول بسیار ساده تر و امکان پذیر تر هست پس هرچه زودتر این اتفاق بیافته نتایج بهتری داره و اگر به الگوی ساعت های خواب کودک توجه نشه میتونه تخریب و ضررهای دائمی به همراه داشته باشه:

خواب یکی از مهمترین فرآیندها در ثبت، بازخوانی و ذخیره دانش در ذهن است که توانایی حافظه و شناخت را برای ما تکمیل میکند.

خواب بسیار مهمه، در ساعت های بیداری ما خیلی چیزها رو در حافظمون از تجربیات و اطلاعات اطرافمون به دست میاریم ولی در هنگام خواب هست که مغز توانایی شکل پذیری داره و میتونه آزادانه به تجزیه و تحلیل اطلاعات و تجربیات بپردازه و اونها رو به خوبی به توانایی تبدیل کنه.

کودک خواب

ساعات خواب کودک

اگر شما بتونید ساعت های خواب مناسبی رو برای فرزندانتون فراهم کنید مخصوصا در این دوره خاص، امکان دریافت و توانایی های ذهنی و شناختی اونها رو افزایش خواهید داد.

محیط های پر استرس و پرهیجان

این تحقیقات نشان میدهد که یکی از عوامل شایع عدم نظم الگوی ساعات منظم کودکان وجود شرایط استرس زا و پر سروصدا در فضای استراحت کودکان است، پس باید تلاش کنیم از محیط های کم استرس و کم سروصدا تر برای کودکانمان بهره ببریم.

از این به بعد سعی کنیم کودکان رو بیدار نگه نداریم، اونهارو به مهمونی های دیر وقت نبریم و در هر شرایطی متوجه زمان و ساعت خواب اونها باشیم.

امیدورام این موضوع رو جدی بگیرین و نظراتتون رو با ما در میون بزارین.

۴

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر