الگوی نامنظم ساعت خواب کودک عامل کاهش توانایی کودکان

وجود خواب نامنظم در دوران سه سالگی رابطه مستقیم با کاهش توانایی خواندن، ریاضیات و قدرت انتزاعی کودکان دارد و در هر دو جنس پسر و دختر به یک میزان مخرب است. زمان سه تا هفت سالگی دوره حساس توسعه...

Avatar
این نفر آپدیت:
خواب کودک

شما فکر میکنید ساعت خواب چقدر قدرت تاثیرگذاری بر روند شکل گیری ذهن کودکانمان را دارد؟ تحقیقات نشان میدهد وجود خواب نامنظم کودکان سه ساله، کاهش عملکرد شناختی آنها برای چهار سال بعد را امکان پذیر میکند. برای اندازه گیری تاثیر ساعات خواب کودک بر عملکرد شناختی محققان 11 هزار کودک را از سن 3 سالگی الی هفت سالگی تحت آزمایش قرار دادند. از پدر و مادرها در مورد ساعات خواب کودکشان در 3، 5 و 7 سالگی پرسیده شد و بچه ها در 7 سالگی در زمینه های خواندن، ریاضی و توانایی های فضایی مورد آزمایش قرار گرفتند. تحقیقات نشان داد که:

وجود خواب نامنظم در دوران سه سالگی کودکان رابطه مستقیم با کاهش توانایی خواندن، ریاضیات و قدرت انتزاعی آنها دارد و در هر دو جنس پسر و دختر به یک میزان مخرب است. زمان سه تا هفت سالگی دوره حساس توسعه قذرت شناختی کودکان است.

تاثیر منفی خواب نامنظم بر رشد توانایی های کودک

تاثیر منفی خواب نامنظم بر رشد توانایی های کودک

چرا ساعات منظم خواب کودک باید برامون مهم باشه؟

به زبون ساده باید خیلی مواظب ساعت های خواب کودکانمون مخصوصا شکل گیری الگوی خواب اونها باشیم. تنظیم الگو خواب کودک در سالهای اول بسیار ساده تر و امکان پذیر تر هست پس هرچه زودتر این اتفاق بیافته نتایج بهتری داره و اگر به الگوی ساعت های خواب کودک توجه نشه میتونه تخریب و ضررهای دائمی به همراه داشته باشه: خواب یکی از مهمترین فرآیندها در ثبت، بازخوانی و ذخیره دانش در ذهن است که توانایی حافظه و شناخت را برای ما تکمیل میکند. خواب بسیار مهمه، در ساعت های بیداری ما خیلی چیزها رو در حافظمون از تجربیات و اطلاعات اطرافمون به دست میاریم ولی در هنگام خواب هست که مغز توانایی شکل پذیری داره و میتونه آزادانه به تجزیه و تحلیل اطلاعات و تجربیات بپردازه و اونها رو به خوبی به توانایی تبدیل کنه.

خواب آرام در کودکان باعث افزایش توانایی های ذهنی آنها میشود

خواب آرام در کودکان باعث افزایش توانایی های ذهنی آنها میشود

اگر شما بتونید ساعت های خواب مناسبی رو برای فرزندانتون فراهم کنید مخصوصا در این دوره خاص، امکان دریافت و توانایی های ذهنی و شناختی اونها رو افزایش خواهید داد.

محیط های پر استرس و پرهیجان

این تحقیقات نشان میدهد که یکی از عوامل شایع عدم نظم الگوی ساعات منظم کودکان وجود شرایط استرس زا و پر سروصدا در فضای استراحت کودکان است، پس باید تلاش کنیم از محیط های کم استرس و کم سروصدا تر برای کودکانمان بهره ببریم. از این به بعد سعی کنیم کودکان رو بیدار نگه نداریم، اونهارو به مهمونی های دیر وقت نبریم و در هر شرایطی متوجه زمان و ساعت خواب اونها باشیم. امیدورام این موضوع رو جدی بگیرین و نگران آینده ی کودکتون باشین.

در رابطه با خواب کودکان از یک الگوی منظم پیروی کنید

در رابطه با خواب کودکان از یک الگوی منظم پیروی کنید

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

هدیه مناسب برای روز مادر

ارسال رایگان