دوران بارداری علاوه بر اینکه دوران بسیار شیرین و لذت بخشیه و واقعا دورانی به یادموندنی هست میتونه مشکلاتی رو هم با خودش به همراه داشته باشه که باعث نگرانی مادر و اذیت شدنش بشه. به هر حال این دوران بسیار خاص هست و بدن شما به یکباره با تغییرات زیادی مواجه میشه که بعضی از این تغییرات کاملا نمود پیدا میکنن و به چشم دیده میشن و خیلی هاش هم درونی هست و ممکنه شما هیچوقت متوجه اون تغییرات نشید. در این مطلب در مورد برخی از مشکلاتی که ممکنه در دوران بارداری برای خانوم باردار پیش بیاد صحبت میکنیم.

التهاب و خونریزی لثه در بارداری

در دوران حاملگی به دلیل تغییرات هورمونی شدیدی که اتفاق می افته ممکنه در لثه ها ورم و التهاب دیده بشه. البته این مشکلی که برای خانوم های باردار پیش میاد بسیار شایع هست ولی در خیلی از موارد هم اتفاق نیفته.

معمولا به این صوزته که گاهی مخصوصا موقع مسواک زدن از لثه ها مقداری خون میاد. این مساله اگر در حد کم هست و خیلی اذیت کننده نیست نباید شما رو نگران کنه و میتونه تا حد زیادی طبیعی باشه. ولی اگه شما رو اذیت میکنه و به نظرتون غیر عادی میاد حتما باید به پزشک مراجعه کنید. شاید علت دیگه ای داشته باشه که لازمه بررسی بشه.

احساس گرمای شدید و گر گرفتگی در بارداری

از موارد دیگه ای که تغییزات هورمونی دوران بارداری باعثش میشه گر گرفتگی و احساس گرمای شدید هست. این مساله هم امری طبیعی در بارداریه و شما نمیتونید مانعش بشید. ممکنه همیشه خیس عرق باشید و یا احساس برافروختگی ناراحت کتتده ای داشته باشید. تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در دوران بارداری میتونه از دلایل اصلی گر گرفتگی باشه. برای این مسئله هم شما راه خیلی خاصی بجز صبوری کردن ندارید. البته میتونید با ختک کردن محیط و نوشیدن مایعات خنک کمی از این احساس رو کم کنید.

دوران بارداری

دوران بارداری

بی اختیاری ادرار در دوران بارداری

از مشکلات رایج و بسیار اذیت کننده در دوران بارداری و یا حتی تا مدتی بعد از زایمان بی اختیاری در ادرار هست. ممکنه مادر حامله با سرفه ای شدید یا عطسه و یا حتی گاهی با بلند خندیدن احساس خروج ادرار کنه. این امر در دوران بارداری بین خانوم ها شایعه که معمولا هم به دلیل آماده شدن ماهیچه های لگن برای زایمان هست. اگه این موضوع خیلی اذیتتون میکنه میتونید با مشورت پزشکتون برخی ورزش های لگن رو انجام بدید تا این مساله در شما کمی بهبود پیدا کنه.

یبوست در بارداری

یبوست هم از مشکلات رایج و آزار دهنده در دوران بارداری هست. از دلایل اصلی یبوست در بارداری هم میشه به همون تغییرات هورمونی اشاره کرد. البته این مشکل با تغذیه تا حد زیادی میتونه قابل کنترل باشه.

اگر میخواید این مشکل رو در خودتون حل کنید توصیه میشه حتما در طول روز ۸-۱۰ لیوان آب بنوشید. از میوه ها و سبزیجات خیلی استفاده کنید و تا میتونید در برنامه غذاییتون مایعات و میوه میل کنید.