راهکارهای مقابله با افسردگی پس از زایمان

معمولا افسردگی خفیف پس از زایمان مشکلی شایع در مادرانه که 80 درصد از آنها این حالت را تجربه میکنند و حالتی بسیار گذراست. اما در صورتی که به درستی با اون مقابله نشه به مشکلی حاد و جدی تبدیل...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
افسردگی بعد از زایمان

معمولا افسردگی خفیف پس از زایمان مشکلی شایع در مادرانه که 80 درصد از آنها این حالت را تجربه میکنند و حالتی بسیار گذراست. اما در صورتی که به درستی با اون مقابله نشه به مشکلی حاد و جدی تبدیل میشه. این حالت دارای علائم مشخصیه که دو روز تا یک هفته بعد از زایمان این علائم خودشون رو نشون میدن و دوره ی افسردگی آغاز میشه.

افسردگی پس از زایمان دارای چه علائمی است؟

  • بیخوابی و افکار منفی
  • احساس غم و گریه های بی دلیل
  • مشکل در تمرکز و اضطراب
  • تغییر در اشتها
  • تحریک پذیری و زودرنج بودن
  • دوری از جمع خانواده و دوستان
  • احساس گناه بیش از حد به دلیل تصور عدم توانایی در رسیدگی به نوزاد

احساس گناه نکنید

همه به خاطر به دنیا اومدن نوزاد جدید شادند و شما احساسات ضد و نقیضی در این دوران پیدا میکنید و هرگز نباید خودتان را به خاطر داشتن چنین احساساتی سرزنش کنید. چون داشتن افسردگی پس از زایمان به این معنا نیست که شما مادر بدی هستید یا فرزند خودتون رو دوست ندارید.

احساساتتان را بیان کنید

بهتره راجع به حستون با همسر یا کسی که باهاش راحتید صحبت کنید. مطمئن باشید که این احساسات به خودی خود برطرف میشن ولی اگه برطرف هم نشدند قابل درمانند. حتما با پزشک خودتون مشورت کنید چون معمولا پزشکان فراموش میکنند در ملاقات های بعد از زایمان از مادر درباره ی افسردگی او بپرسند.

حتما احساستان را بیان کنید

حتما احساستان را بیان کنید

افکار منفی را دور بریزید

بهتره از خودتون غافل نشید و با رسیدگی به خودتون احساس بهتری پیدا کنید. سعی کنید آسوده باشین و در مورد اینکه همه چیز باید عالی پیش بره نگران نباشید. گذر زمان همه چیز رو عوض میکنه شما فقط از اولین هفته های تولد فرزندتون لذت ببرید که دیگه تکرار شدنی نیست.

افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان

برای انجام امور از دیگران کمک بگیرید

در این دوران مادر باید به اندازه ی کافی استراحت کنه تا توانایی نگهداری از نوزاد رو داشته باشه. هرچند این کار غیر ممکن به نظر میاد اما شما با به تعویق انداختن کارهای غیرضروری میتونین ساعت استراحتتون رو بیشتر کنید و کارها رو در ساعتی دیگر انجام بدین و یا از کسی کمک بگیرین تا در کارها با شما همکاری کنه. سعی کنید در ساعت هایی که فرزندتون میخوابه شما هم بخوابید تا خستگیتان رفع شود.

به وعده های غذایی خود اهمیت دهید

بیشتر مواقع به خاطر توجه بیش از اندازه ای که مادر به نوزاد داره از خودش غافل میشه و به طور مناسب غذا نمیخوره. مصرف مایعات و سبزیجات بسیار توصیه میشه و بهتره فراموش نکنیم که ما میتونیم با میوه ها به آرامش برسیم.

وعده های غذایی را فراموش نکنید

وعده های غذایی را فراموش نکنید

با پیاده روی سالم بمانید و بیشتر عمر کنید

پس از زایمان حرکات سنگین ورزشی برای مادر بسیار سخت و طاقت فرساست اما با انجام روزی نیم ساعت پیاده روی میتونه با احساسات منفی مبارزه کرده و شاداب تر بشه. پیاده روی از بهترین راه ها برای کاهش استرس و اضطرابه و باعث آرامش شخص میشه. در ضمن در این مدتی که خارج از منز ل هستید همسرتون میتونه با کودک خودش تنها بوده و به کارهاش رسیدگی کنه پس نگران نباشید.

پیاده روی و کاهش استرس

پیاده روی و کاهش استرس