امروزه افراد برای درمان چاقی به رژیم های سخت و طاقت فرسایی روی می آورند. اگر چه ممکن است با پیروی منظم از دستورالعمل این نوع رژیم ها به لاغری سریع دست یابیم ولی نمی توانیم منکر عوارض خطرناک آن باشیم. مشکل دیگری که افراد با دستور های رژیم غذایی دارند این است که نمی توانند مطابق با آن قدم بردارند برای حل این مشکل ما در این مطلب سعی کرده ایم که یک سری اصول کلی برای کاهش وزن ذکر کنیم. شما می توانید با پیروی از این نکات و اندکی تغییر در الگوی غذایی روزانه به وزن ایده آل خود برسید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی

علت های چاقی

چاقی علت های متفاوتی می تواند داشته باشد.

 • گاهی یک سری دارو ها نظیر کورتون یا دارو های اعصاب و ضد بارداری می توانند باعث افزایش وزن در افراد شود.
 •  همچنین کم کاری تیروئید در چاق شدن افراد موثر است.
 •  تخمدان پلی کیستیک به تخمدانی اطلاق می شود که از اندازه معمولی بزرگ تر است و دارای تعدادی کیست است. ابتلا به این سندروم در خانم ها موجب می شود که وزن آن ها افزایش یابد و باعث تجمع چربی در ناحیه شکم می شود.
 •  ترک سیگار از جمله عواملی است که باعث چاقی می شود .
رژیم

رژیم

با انجام این نکات وزن خود را کاهش دهید

 1. هرگز قند هایی مانند نان، آرد و سبزیجات نشاسته دار و میوه را نباید هم زمان با غذا های چربی دار مانند گوشت و انواع چربی ها و روغن مصرف نمود.
 2.  از مصرف کلیه ی مواد قندی و چربی دار مانند شکلات، جگر سیاه و فندق و … باید اجتناب کرد و سعی کنید تا جای ممکن مواد قندی را از لیست غذا های روزانه حذف کنید.
 3. بهتر است از آرد تصفیه نشده استفاده کنید.
 4. از نان سبوس دار و یا از نان هایی که با آرد تصفیه نشده تهیه شده اند برای وعده صبحانه استفاده نمایید.
 5. مصرف سیب زمینی مخصوصا خوردن سیب زمینی سرخ شده اصلا مجاز نیست.
 6. از مصرف برنج سفید ( برنج های ماشینی ) باید خودداری کنید. می توانید به مقدار کم از برنج های سبوس دار در وعده غذایی نهار استفاده کنید.
 7. از خوردن پاته هایی که با آرد تصفیه شده تهیه شده اند باید خودداری شود. (پاته نوعی غذاست که از قرار دادن گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه و غیره در داخل خمیر پای و پخت آن در داخل فر درست می‌شود.)
 8.  از مصرف الکل تحت هر شکلی مانند الکل های اشتها آور و شراب و آب و الکل های محرک معده به علت حرام بودن و غیر شرعی بودن و هم برای کم کردن وزن باید صرف نظر نمود.
 9. برای رعایت اصول کم کردن وزن به طور تدریجی می توان از سرکه ی قرمز استفاده کرد.
 10.  از خوردن قهوه پر رنگ و قوی باید خودداری کرد و می توانید از قهوه های بدون کافئین استفاده نمایید .
 11.  تعداد وعده های غذایی را کم نکنید و روزانه سه بار و در صورت امکان در ساعتی معین غذا میل کنید.
 12.  مصرف مواد چربی دار مضر را باید محدود کرد و به جای آن از چربی های مفید استفاده کرد . رعایت این مورد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز مفید است.
 13.  در موقع غذا خوردن باید کوشش کرد از آب به مقدار کم استفاده نمود زیرا نوشیدن آب به مقدار زیاد اثر شیره معده را کم می کند .
 14.  غذا را باید با فرصت خورد . غذا به مقدار لازم باید با بزاق آغشته شود و در طول صرف غذا باید از هر نوع اشتغال فکری اجتناب کرد.
 15.  بهتر است آب میوه خانگی تهیه شود . از مصرف آب میوه های صنعتی به دلیل قند بیش از اندازه طبیعی باید خودداری شود.
 16.  مصرف نصف لیوان سرکه سیب و یک قاشق عسل به همراه آب ( مثل شربت آب لیمو با این تفاوت که به جای آب لیمو و شکر از سرکه و عسل استفاده می شود ) بعد از وعده های غذایی ناهار و شام خیلی مفید است.
رژیم

رژیم