اصول استفاده از لباس های رنگی برای آقایان

طراح لباس های مردانه "سید ماشبورن" در مورد استایل مردان می گه: " آقایون نیازی نیست تمام آپشن ها رو در اختیار داشته باشند، اون ها کافیه گزینه های درست رو داشته باشند." باید بگیم که چندان با نظر ایشون...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
آقایون چطور می تونن 6 رنگ رو به استایلشون اضافه کنند

طراح لباس های مردانه “سید ماشبورن” در مورد استایل مردان می گه: ” آقایون نیازی نیست تمام آپشن ها رو در اختیار داشته باشند، اون ها کافیه گزینه های درست رو داشته باشند.” باید بگیم که چندان با نظر ایشون موافق نیستیم.

جمله ی آقای ماشبورن مخصوصا وقتی از نظر تنوع رنگی در نظر گرفته می شه، اصلا درست از آب در نمی آد. بسیاری از آقایون در استفاده از رنگ ها محتاط و محافظه کار هستند. همه ما می دونیم که براحتی میشه با رنگ های سیاه، سفید، آبی تیره یا خاکستری ظاهری آراسته و خنثی بوجود آورد. اما اگر شما دوست دارید از رنگ های شاد و ملایم در استایلتون استفاده کنید، در اینجا شش رنگ و نحوه ست کردن اون ها رو به شما آموزش میدیم که می تونید در تمام طول سال استفاده کنید.

صورتی رنگی برای خانم ها و آقایان

آیا هنوز هم رنگ صورتی گزینه ای برای خانم هاست؟ در اصل دسته بندی کردن رنگ ها و اختصاص اونها به دختر یا پسر از اوایل قرن بیستم اتفاق افتاد و رنگ صورتی به یک رنگ زنانه تبدیل شد در حالی که در گذشته و تا قرن نوزدهم هیچ یک از این دسته بندی ها وجود نداشته.

تناژهای رنگ صورتی مدت هاست به عنوان رنگ فصل انتخاب می شن و به این زودی ها هم از دور خارج نمی شن. خوشبختانه این رنگ جفت مناسبی برای رنگ هاییه که احتمالا شما در کمد لباسی تون دارید، از جمله رنگ قهوه ایی، بژ، آبی، سفید، سبز تیره و سبز زیتونی.

اگر شما دارای پوستی روشن هستید بهتره تناز صورتی نزدیک به رنگ پوستتون انتخاب کنید و سعی کنید تعادل رو با رنگ های تیره برقرار کنید. مثلا: تیشرت صورتی رو همراه با بلیزر آبی تیره و کراوات آبی بپوشید. صورتی تیره هم یکی از انتخاب های جسورانه است که می تونید در نظر داشته باشید.

پیراهن مردانه صورتی رو به خوبی می تونید با یک بلیزر قهوه ایی و شلوار جین نیلی یا کت و شلوار خاکستری ست کنید. شلوار یا شلوارک صورتی هم می تونید کمد لباسی تابستانه خودتون اضافه کنید.

رنگ صورتی

رنگ صورتی

دستورالعمل ست کردن رنگ صورتی

 • رنگ های مشابه (ساده ترین راه برای ست کردن) : قرمز و صورتی مایل به بنفش.
 • رنگ های متضاد (سخت ترین راه برای ست کردن) : آبی مایل به بنفش و سبز مایل به زرد
 • رنگ های مکمل (سخت ترین راه برای ست کردن) : آبی مایل به سبز
 • توصیه شده : قهوه ایی, بژ, سبز تیره و آبی تیره
ست کردن رنگ صورتی

ست کردن رنگ صورتی

ترکیب رنگ صورتی

ترکیب رنگ صورتی

رنگ سال رو چطور می شه با لباس های دیگه ست کرد؟

میدونیم الان شما به این فکر می کنید که چرا پنتون همچین رنگ سختی رو برای رنگ سال انتخاب کرده؟  این شوخی بیرحمانه صنعت مد نیست، در واقع پنتون با این انتخاب به ما لطف کرده. در حالی که بسیاری از ما با رنگ های سبز خزه ایی و خاکی ناآشنا نیستیم می تونید این رنگ ها رو به کمد لباسی تون اضافه کنید و به کمک اون ها استایلتون رو بسازید.

مهم نیست چه تنازی از سبز رو انتخاب می کنید، ترکیب این رنگ مردانه با رنگ آبی، سفید و خاکستری عالی ست اگرچه رنگ سبز تیره ارتشی با رنگ قهوه ایی و خردلی کامل میشه.

مسلما رنگ سبز ساده ترین و شیک ترین رنگ در این لیست به شمار می ره. تنها موردی که باید در نظر داشته باشید رنگ پوست هست. کسانی که دارای رنگ پوست روشن هستند باید تناژ سبز تیره مانند سبز بطری (اسمش از بطری های سبز گرفته شده) رو انتخاب کنند، همچنین کسانی که رنگ پوستشون زیتونی و متوسط است فقط باید از تناژهای سبز که مانند رنگ پوستشون هست دوری کنند مثل رنگ سبز زیتونی. در نهایت افرادی با رنگ چهره تیره گزینه های بیشتری برای انتخاب دارند که انتخاب جسورانه اونها می تونه تناژهای روشن از سبز باشه مثل سبز یشمی.

به غیر از لباس های پایه می تونید اکسسوری هایی (مثل جوراب، شال گردن های نازک، پوشت و…) به رنگ سبز هم انتخاب کنید.

رنگ سبز

رنگ سبز

دستورالعمل های ست کردن رنگ سبز

 • رنگ های مشابه : زرد مایل به سبز و آبی مایل به سبز
 • رنگ های متضاد : قرمز و بنفش
 • رنگ های مکمل : صورتی مایل به بنفش
 • توصیه شده : آبی, خاکستری و سفید

 

رنگ سبز

رنگ سبز

نحوه اضافه کردن رنگ کلاسیک قهوه ایی به استایل

اگرچه رنگ قهوه ایی یادآور مد های دهه 1970 میلادی ست, در فصل های اخیر به لطف طراحان و استفاده اون ها از این رنگ در مجموعه های خود باعث تغییر نگرش و تجدید حیات این رنگ شده است.

علیرغم اینکه قهوه ایی در چرخه رنگ نیست، اما آبی رنگ مناسبی برای ست کردن با این رنگ خنثی کلاسیک است و هنگام ست کردن اون با رنگ آبی تیره بیشتر به چشم میاد. رنگ های فرعی که میشه با قهوه ایی ست کرد شامل رنگ های زمینی مانند نارنجی سوخته، سبز، خاکی، خردلی و بژ است.

اگر چه رنگ قهو ه ایی تقریبا به هر رنگ پوستی میاد، ولی افرادی با رنگ پوست زیتونی و تیره بهتره از انتخاب تناژهای قهوه ایی نزدیک رنگ پوست خودشون دوری کنند چونکه باعث میشه چهره پژمرده و بی حال به نظر برسه.

احتمالا لباس هایی به رنگ قهوه ایی در کمد لباسیتون دارید, ولی چطوره یک شوار مخمل کبریتی یا کتان قهوه ایی، کت چرم شکلاتی، پلیور پشمی شتری، یک جفت کفش چرم خرمایی و یک جفت چکمه بیابانی رو هم به اون اضافه کنید؟

رنگ قهوه ایی

رنگ قهوه ایی

دستوالعمل ست کردن رنگ قهوه ایی

 • توصیه شده : رنگ آبی و رنگهایی با تناژ زمینی

 

 

نارنجی رنگی مناسب برای فصل های گرم و حتی سرد سال

در حالی که بسیاری به اشتباه منتظر تابستان می مونند تا از این رنگ استفاده کنند، پاییز-زمستان فرصت مناسبی برای پوشیدن لباس هایی به رنگ نارنجی ست. به راحتی می تونید یک کت و شلوار خاکستری یا آبی ارتشی رو همراه با کراوات یا پوشت نارنجی ست کنید.

البته نارنجی نئون برای هر کسی مناسب نیست، خوشبختانه تناژهای زیادی از این رنگ وجود داره که تناژ نارنجی مایل به قهوه ایی برای پوست های روشن، نارنجی مرجانی و نارنجی مایل به قرمز برای پوست های تیره و متوسط مناسب است.

زمانی که این رنگ رو می پوشید لازمه تا تعادل رو با رنگ هایی مانند خاکستری، آبی ارتشی و سیاه حفظ کنید.

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی

دستورالعمل ست کردن با رنگ نارنجی

 • رنگ های مشابه : قرمز و زرد
 • رنگ های متضاد : بنفش و آبی مایل به سبز
 • رنگ های مکمل : آبی مایل به بنفش
 • توصیه شده : رنگ هایی با تناژ زمینی و همچنین خاکستری، آبی(نیروی دریایی) و سیاه

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی

نحوه اضافه کردن رنگ اشرافی بنفش به استایل

بنفش یکی از رنگ های مورد توجه در میان رومیان و یونانیان باستان بوده و عنوان رنگی اشرافی شناخته می شده. با وجود اینکه اغلب آقایون رنگ بنفش رو جزو اولین انتخاب های خودشون قرار میدن اما باز هم اکثرا در نحوه انتخاب رنگ بنفش و ست کردن اون اشتباه می کنند.

ساده ترین راه برای استفاده از بنفش اینه که تنها یک بخش از استایلتون رو بهش اختصاص بدید. بژ، خاکستری، تناژهای آبی، از آبی آسمانی و تخم اردکی گرفته تا آبی کبالتی و آبی مایل به خاکستری رو می شه به راحتی با رنگ بنفش ست کرد. تناژهای کمی روشن تر یا تیره تر از حد وسط مثل بنفش مایل به قرمز(مجنتا) بهترین انتخاب برای افرادی با رنگ پوست زیتونی یا متوسط است.

کراوات و پوشت بنفش ایده آل ترین قسمت از لباس هستند که برای شروع می تونید بپوشید؛ اونها رو با کت و شلواری به رنگ خنثی و پیراهنی با رنگ روشن برای تاثیر گذاری هر چه بیشتر ست کنید. همچنین پوشیدن پیراهن بنفش همرا با کت و شلوار به رنگ آبی ارتشی یا آبی آسمان شب عالی ست.

 

رنگ بنفش

رنگ بنفش

دستورالعمل ست کردن با رنگ بنفش

 • رنگ های مشابه : آبی متمایل به بنفش و بنفش مایل به ارغوانی
 • رنگ های متضاد : قرمز و سبز
 • رنگ های مکمل : زرد
 • توصیه شده : آبی ارتشی، خاکستری، سفید و بژ
رنگ بنفش

رنگ بنفش

استفاده جسورانه رنگ زرد در استایل

استفاده از رنگ زرد در پوشیدن لباس بسیار دشوار هست و اغلب از اون دوری می کنند. رنگ زرد رو هم مثل بنفش و نارنجی بهتره مقدار کمی در استایلتون استفاده کنید و اون رو با رنگ های خنثی ست کنید. با توجه به این میشه این رنگ رو همراه با رنگ های سفید، خاکستری، بژ، زغالی و آبی پوشید.

افرادی با رنگ پوست تیره می تونن از تمام تناژ زرد استفاده کنند از زرد کم رنگ (مثل آرد ذرت) گرفته تا زرد قناری ولی افراد پوست روشن باید در استفاده از این رنگ محتاط باشند و از تناژهای تیره تر مانند خردلی و طلایی استفاده کنند تا رنگ چهره شون بیشتر نمایان بشه و بی روح دیده نشه. همانطور که افراد با پوست زیتونی بایدهنگام استفاده از رنگ سبز احتیاط کنند و تناژهای نزدیک رنگ پوست خودشو رو انتخاب نکنند.

رنگ زرد

رنگ زرد

دستورالعمل ست کردن با رنگ زرد

 • رنگ های مشابه : زرد مایل به سبز و پرتقالی
 • رنگ های متضاد : آبی و صورتی مایل به بنفش
 • رنگ های مکمل : آبی متمایل به بنفش ( مثل گل بنفشه)
 • توصیه شده : رنگ های خنثی بخصوص سفید، خاکستری کمرنگ، زغالی و آبی ارتشی
رنگ زرد

رنگ زرد