آشپزخونه قلب خونست و دکوراسیون زیبا و چیدمان وسایل آشپزخانه باعث میشه تا فضایی مرتب و دلنشین داشته باشیم و از کار کردن و بودن توی آشپزخونه لذت ببریم. چیدمان لوازم آشپزخونه باید به گونه ای باشه که دسترسی بهشون راحت باشه چون بعضی از وسیله ها مرتبا مورد استفاده قرار میگیرن. چینش اشتباه وسیله ها علاوه بر اینکه دسترسی بهشون رو سخت میکنه، فضای مورد نیاز برای قرار دادن لوازم دیگه رو هم از بین میبره و باعث شلوغی و درهم ریختگی میشه. در این مطلب 5 اشتباه که معمولا در چینش وسیله ها در آشپزخونه ها وجود داره رو براتون توضیح میدم.

چاقوها

اگه عادت به قرار دادن کارد و پاقوها در کشوی کابینت دارین بدونین که کاملا اشتباه میکنین و این یه کار خیلی خطرناکه، چون احتمال برخورد چاقو و بریدن دستتون وجود داره. نصب یک نوار مغناطیسی روی دیوار و قرار دادن چاقوها روی اون، گذاشتن چاقوها در یه محفظه ی مخصوص و قرار دادن اونها در باکس های مخصوص چاقو از بهترین ترفندها برای مرتب کردن اونهاست.

قرار دادن چاقوها روی نوار مغناطیسی

قرار دادن چاقوها روی نوار مغناطیسی

سینی و قالب های شیرینی پزی

قرار دادن افقی سینی ها و قالب ها باعث اشغال فضای کابینت ها میشه و تصویر زیبایی رو به وجود نمیاره. بهترین راه مرتب سازی سینی ها، قرار دادن عمودی اونها در کنار همدیگست. شما میتونین از میله های چوبی، تقسیم کننده هایی شبیه به زونکن و حتی ساخت کشویی مخصوص این لوازم برای مرتب کردنشون استفاده کنین.

قرار دادن عمودی سینی ها در کنار هم داخل کابینت

قرار دادن عمودی سینی ها در کنار هم داخل کابینت

ادویه ها

روش های مختلفی برای قرار دادن و مرتب سازی ظروف ادویه در کنار هم وجود داره که استفاده از اونها رو در حین آشپزی آسون میکنه. یکی از بهترین روش ها استفاده از شیشه های هم شکل و هم اندازست تا به ترتیب در کنار هم قرار بگیرن. شما میتونین اسم هر ادویه رو روی شیشه ی مربوطه بنویسید. یا اگه ادویه ها رو داخل کشو قرار میدین میتونین اسم اونها رو روی در شیشه ها بنویسین تا از بالا مشخص باشه.

مرتب سازی ظروف ادویه در آشپزخانه

مرتب سازی ظروف ادویه در آشپزخانه

لیوان های پایه دار

اغلب خانوم ها دوست دارن که لیوان ها و استکان هاشون رو به صورت برعکس داخل کابینت ها قرار بدن تا گرد و خاک کمتری جذب کنه در صورتی که روش صحیح قرار دادن اونها روی پایه هاست. فراموش نکنید که در هر صورت گرد و خاک روی اونها میشه و باید هر بار قبل از استفاده شسته بشه.

چینش صحیح لیوان های پایه دار در کنار هم

چینش صحیح لیوان های پایه دار در کنار هم

قابلمه و تابه های چدنی

درسته که شما برای مرتب کردن ظروف چینی اونها رو روی هم قرار میدین اما ظروف چدنی وقتی روی هم قرار میگیرن دچار آسیب و خراش میشن. ساده ترین روش برای حل این مشکل اینه که یه حوله ی کاغذی بین تابه ها و ظروف چدنی قرار بدین تا از سطح داخلی اونها محافظت بشه. علاوه بر این این دستمال کاغذی رطوبت اضافی رو جذب کرده و از زنگ زدگی فلز ها هم جلوگیری میکنه.

تابه ها و ظروف فلزی و چدنی

تابه ها و ظروف فلزی و چدنی