9 اشتباه رایج که باعث اختلال در خواب میشه

اکثر ما در برهه ای از زندگی با خواب درگیر بودیم. بعضی ها از بی خوابی رنج میبرن و بعضی های دیگه نمیتونن صبح ها زود از خواب بیدار شن. درست نگه داشتن توازن خواب میتونه کار سختی باشه. اما...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
اشتباهات رایج درباره خواب

اکثر ما در برهه ای از زندگی اختلال در خواب رو تجربه کردیم. بعضی ها از بی خوابی رنج میبرن و بعضی های دیگه نمیتونن صبح ها زود از خواب بیدار شن. درست نگه داشتن توازن خواب میتونه کار سختی باشه. اما باید یادمون باشه در صورتی که می خوایم زندگی پر بازدهی داشته باشیم، خواب خوب برای زندگیمون ضروریه. خواب همون چیزی هست که به ما انرژی میده کارهامون رو تموم کنیم.

اشتباهات رایج درباره خواب

اشتباهات رایج درباره خواب

یه سری اشتباهات در رابطه با خواب هست که میتونه کیفیت خوابتون رو پایین بیاره و بهتره حواستون به این نکاتی که در ادامه میگم باشه.

1. دکمه snooze

دکمه snooze آلارم رو هیچوقت نزنید. دکمه snooze همون دکمه ای هست که روی آلارم گوشیتون پیدا میشه و با فشار دادنش زنگ بیدار شدنتون رو چند دقیقه به تاخیر میندازید. واقعا بهتره که با اولین باری که ساعتتون زنگ میخوره از جاتون بلند شید. بهش فکر کنید. دکمه snooze بهتون 10 دقیقه اضافی میده که در تصویر کلی انرژی زیادی بهتون اضافه نمی کنه. در واقع برعکس، گاهی حس خستگی به آدم میده.

2. عادت به خواب غیر منظم

اگه یه برنامه روتین داشته باشید راحت تر میتونید هر شب خواب کافی به دست بیارید (و با حس تازگی از خواب بیدار شید). این یعنی تقریبا همیشه سر یک ساعتی به خواب برین و سر یه ساعتی بیدار شین. اگه روتین خواب نامنظمی داشته باشید، ریتم خواب طبیعی بدنتون به هم میخوره که منجر به بی خوابی و احساس خستگی میشه.

3. چرت های طولانی

اگه کم خوابی خیلی بهتون فشار میاره، میتونید چرت های کوتاه در طول روز داشته باشید اما این چرت ها نباید بیشتر از 30 دقیقه باشن (و نباید بعد از ساعت 4 بعد از ظهر باشن). چرت کوتاه بعد از نهار میتونه بهتون کمک کنه که انرژیتون دوباره برگرده.

چرت زدن بیش از اندازه نظم خوابتون رو به هم میزنه

چرت زدن بیش از اندازه نظم خوابتون رو به هم میزنه

4. کافئین/ محرک ها باعث اختلال در خواب میشن

بعد از گذشت نیمه اول روز، دیگه نباید هیچ نوشیدنی کافئین داری بنوشید. کافئین بدن رو تا 12 ساعت بعد از مصرف تحریک می کنه و به همین خاطر خیلی مهمه که مصرفتون رو در طول روز محدود کنید. حواستون به دمنوش های گیاهی هم باشه، مثلا چای سبز هم کافئین خیلی بالایی داره ممکنه منجر به بیخوابی تون بشه. پس بهتره همیشه اطلاعات روی بسته بندی یه محصول رو چک کنید.

قهوه و کافئین از نیمه روز به بعد ممنوع

قهوه و کافئین از نیمه روز به بعد ممنوع

5. استرس و نگرش منفی

استرس یکی از مهم ترین دلایل پشت بی خوابی هست. یکی از بدترین کارهایی که میتونید در حق خودتون انجام بدید اینه که قبل از خواب استرس داشته باشید. استرس باعث ایجاد مواد شیمیایی در بدن میشه که از خوابیدن ما جلوگیری می کنن. سعی کنید قبل از خواب ذهنتون رو خلوت کنید و با فکر های مثبت و آرامش بخش به خوابتون کمک کنید.

6. نور بیش از حد

بدنهای ما برای به خواب رفتن به “علامت های خواب” بستگی دارن، و یکی از این علامت ها تاریکیه. تا جایی که میتونید محیط خوابتون رو تاریک کنید. حتی یک باریکه نور میتونه هورمون های خواب و ریتم خوابتون رو به هم بزنه.

نور اتاق خواب رو به حداقل برسونید

نور اتاق خواب رو به حداقل برسونید

7. شکر قبل از خواب

شیرینی جات قبل از خواب اصلا خوب نیست. شکر میتونه مواد شیمیایی داخل بدنتون رو به هم بریزه و این باعث میشه که نیمه شب از خواب بیدار بشید. به جای خوردن شیرینی، شبها میتونید مواد پروتئین دار بخورید تا گرسنگی تون برطرف بشه.

8. تلویزیون قبل از خواب

آدم ممکنه خیلی راحت روی مبل و جلوی تلویزیون خوابش ببره. چیزی که مهمه اینه که تلویزیون دیدن رو به داخل اتاق خوابتون انتقال ندین. اتاق خواب باید فقط مکان خوابیدن باشه. وقتی با وسایل الکترونیک مثل تلویزیون، لپ تاپ و گوشی مغزتون رو تحریک می کنید، احتمال خواب رفتنتون کمتر میشه.

قبل از خواب تلویزیون، لپ تاپ و گوشی رو کنار بذارید

قبل از خواب تلویزیون، لپ تاپ و گوشی رو کنار بذارید

9. نگرانی درباره خواب

اگه چند شبه که خواب راحت نداشتید، لازم نیست درباره وضعیت خوابتون نگران باشید، چون این جور فکرها وضعیت رو بدتر می کنه. سعی کنید با شرایطتون کنار بیاید و کارهایی انجام بدین که سیکل طبیعی خوابتون دوباره برگرده.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *