همه ی ما تمام تلاشمون رو می کنیم تا خونمون تمیز باشه، اما واقعا کار راحتی نیست! تمیزکاری گاهی اوقات به یه کار زمانبر و پر زحمت تبدیل میشه و احتمالا هزاران کار دیگه وجود داره که ترجیح میدید به جای اون انجام بدید. حتی زمانی که وقت و انگیزه برای تمیزکاری پیدا می کنید، ممکنه یه اشتباه باعث بشه، از کارتون پشیمون بشید. اما نگران نباشید چون توی این پست میخوام یه سری عادت های اشتباه رو با شما درمیون بذارم، با انجام ندادن این کارها از تمیزکاری تون لذت ببرید.

شستن پنجره ها در یک روز آفتابی

یک روز گرم و آفتابی شاید به نظرتون میتونه بهترین زمان برای شستن پنجره ها باشه، اما واقعا این طور نیست! نور خورشید باعث گرم شدن شیشه پنجره میشه و در ادامه باعث میشه محلول تمیز کننده ایی که به کار میبرید، سریع تبخیر بشه. اگه قبل از اینکه پنجره رو تمیز کنید، محلول تبخیر بشه، رگه هایی از جرم روی پنجره می مونه. اما شستن پنجره ها در یک روز ابری درصد وقوع این اتفاق رو کمتر می کنه.

تمیز کردن پنجره ها در روز ابری

تمیز کردن پنجره ها در روز ابری

اسپری کردن پاک کننده ها به طور مستقیم روی سطوح

برخی از سطوح باید با دقت تمیز بشند و پاشیدن مسقیم پاک کننده روی اون ها ممکنه بهشون آسیب بزنه. همچنین اسپری کردن تمیزکننده روی سطح باعث پخش شدن بیشتر اون در هوا میشه که میتونه برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی مضر باشه. بنابراین پاک کننده رو روی پارچه اسپری کنید، سپس سطح رو با اون تمیز کنید.

اسپری کردن محلول تمیز کننده روی پارچه

اسپری کردن محلول تمیز کننده روی پارچه

استفاده از دستمال کثیف برای تمیز کردن پیشخان آشپزخانه

معمولا پیشخان ها آخرین نقطه در آشپزخانه هستند که تمیز میشن. حواستون باشه برای تمیز کردن اون از پارچه کثیف استفاده نکنید. با این کار میکروب های بیشتری رو در اطرافتون پخش می کنید. بنابراین از یک پارچه تمیز و یا پارچه های ضدعفونی کننده استفاده کنید.

تمیز کردن پیشخان آشپزخانه با پارچه تمیز

تمیز کردن پیشخان آشپزخانه با پارچه تمیز

تمیز کردن سطوح استیل با حرکات دایره ایی

سطوح استیل وقتی تمیز میشن بسیار زیبا و شیک به نظر می رسند. اما اگه به طور اشتباه تمیز بشند همه چی برعکس میشه. استیل همانند چوب، یکسری رگه های خاصی داره که اگه از نزدیک بهش نگاه کنید، می تونید جهت رگه ها رو ببینید. همیشه لوازم و سطوح استیل رو در جهت همون رگه ها تمیز کنید و از تمیز کردن دایره وار اون ها خودداری کنید.

تمیز نکردن سطوح استیل با حرکات داره ایی

تمیز نکردن سطوح استیل با حرکات داره ایی

تمیز کردن شیشه و پنجره ها با روزنامه

وقتی میگیم پنجره ها رو با روزنامه تمیز نکنید، مشکل ما با کاغذ نیست بلکه با جوهر اونه. جوهر روی روزنامه ها وقتی کاغذش خیس میشه، روی سطوح می مونه. فکر نکنم شما بخواید لکه جوهر روی شیشه و سطوحتون بمونه. در عوض می تونید از کاغذهای قهوه ایی استفاده کنید که تمام مزایای روزنامه رو بدون وجود جوهر داره.

تمیز کردن شیشه و آینه با کاغذ قهوه ایی

تمیز کردن شیشه و آینه با کاغذ قهوه ایی

تمیز کردن سطوح سنگی با سرکه

سرکه خاصیت اسیدی داره، به همین خاطر یک پاک کننده عالی برای انواع سطوح محسوب میشه. با این حال نباید از اون برای تمیز کردن سطوح سنگی استفاده کنید، زیرا اسید لایه محافظ سنگ رو از بین می بره و باعث میشه به راحتی خش بخوره. در عوض از یک پاک کننده مخصوص سطوح سنگی استفاده کنید.

تمیز نکردن سطوح سنگی با سرکه

تمیز نکردن سطوح سنگی با سرکه

شستن چاقوها با ماشین ظرفشویی

چاقوهاتون زیبا و تیز باقی می مونند در صورتی که اون ها رو همیشه با دست بشورید نه با ماشین ظرفشویی. همچنین از سرکه برای پاک کردن اون ها استفاده نکنید، چون زمینه ساز خش خوردن اون ها میشه. فقط از مایع ظرفشویی و مقداری آب گرم استفاده کنید.

شستن با دست چاقو

شستن با دست چاقو

شستن ظروف نچسپ با ماشین ظرفشویی

شما میتونید طول عمر ظروف نچسپ تون رو با شستن با دست به جای استفاده از ماشین ظرفشویی افزایش بدید. آب داغ موجود در ماشین ظرفشویی به مرور لایه ی نچسپ روی این ظروف رو از بین میبره. با مقداری پودر ظرفشویی و آب گرم به آرومی اون ها رو تمیز کنید.

شستن با دست ظروف نچسپ

شستن با دست ظروف نچسپ