اسفناج یک گیاه مغذی هست که میتونه فایده زیادی به بدنتون برسونه. شاید این سوال شما هم باشه که مصرف پخته شده این گیاه بهتره یا  خامش؟! عده ای بر این باورن که اسفناج پخته مواد مغذی بیشتری داره، اگه در یک مقایسه ی اولیه بخوایم مقادیر مصرفی مون رو با هم مقایسه کنیم باید بگم برای تهیه یک فنجان پخته شده ی این گیاه 6 فنجان گیاه خام لازمه پس یک عمل پخت مصرف ما رو تا شش برابر افزایش میده. و البته مقداری از مواد مغذی اسفناج هم با عمل پخت از بین میره.

ارزش غذایی اسفناج

صد گرم اسفناج تازه و پخته شده که حدود سه فنجان پر و یک سوم فنجان از برگهای خام و حدود نصف فنجان از نوع پخته شده است. نکته مهم اینه که هرکدام از این دو مقدار اسفناج حدود 23 کالری، 3 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی و 3.8 گرم کربوهیدرات، از جمله 2.4 گرم فیبر که 10 درصد از مقدار نیاز روزانه ی بدن رو فراهم میکنه. فیبر کمک میکنه تا سموم بدن دفع بشه و خطر ابتلا به کلسترول بالا، قند خون بالا، بیماری های قلبی و شرایط نامساعد گوارشی مثل هموروئید و یبوست رو از بین میبره.

ارزش غذایی اسفناج

ارزش غذایی اسفناج

تفاوت در ویتامین ها

تفاوت اصلی بین اسفناج تازه و پخته شده، سطح ویتامین های موجود در اون هست که در هر 100 گرم برگهای تازه 47 درصد از نیاز روزانه ویتامین C تامین میشه، اما همون مقدار ازبرگهای پخته فقط 16 درصد نیاز بدن رو داره. این مسئله از بین رفتن ویتامین ها در مورد فولات هم وجود داره. در حالی که مصرف روزانه صد گرم از نوع خام و تازه میتونه 49 درصد نیاز بدن از فولات رو تامین کنه ولی نوع پخته ی اون 38 درصد کل نیاز بدن رو داره. ولی برگهای پخته شده یک مزیت بر نوع خام داره! مقدار بیشتری از ویتامین  A، B6 ،K  و ریبوفلاوین در اون وجود داره.

برگهای پخته شده

برگهای پخته شده

تفاوت در مواد معدنی

محتوای مواد معدنی اسفناج تازه و پخته شده با نوع خام مشابه هست. هر دو نوع مقدار قابل توجهی کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و منگنز دارن تنها تفاوتش اینه که نوع خام اون کمی بیشتر از این مواد معدنی رو داراست البته به جز پتاسیم که در نوع پخته بیشتره! از فواید اسفناج بسیار شنیدید که کلسیم و منیزیم اون به شما کمک میکنه که استخوان های قوی داشته باشید و آهن به تشکیل گلبول های قرمز کمک میکنه. پتاسیم اثرات نامطلوب سدیم بر فشار خون شما رو کنترل میکنه و منگنز برای پردازش کلسترول بدن شما حضور حیاتی داره اگه میخواد در این باره بیشتر بدونید روی لینک آبی بزنید.

آب اسفناج

آب اسفناج

چیزهایی که باید در نظر گرفت

اسفناج از نظر مواد مغذی چه خام و چه پخته غنی است، درسته که بعضی مواد مغذی در روند پخت از بین میره و ارزش غذاییش پایین میاد. اما این نکته رو هم باید در نظر بگیریم که ما در یک وعده غذایی چقدر میتونیم ازش مصرف کنیم واضحه که اگه از نوع پخته شده استفاده کنیم در یک وعده ی غذایی میزان بیشتری میتونیم بخوریم و در نتیجه فایده ی بیشتری برای بدنمون داره تنها با در نظر گرفتن روشهای مناسب پخت و پز میتونیم به حفظ بیشتر ارزش غذاییش کمک کنیم.

4.4/5 - (44 امتیاز)