استرس در دنیای امروز تقریباً همه گیر شده و از پیر و جوان، زن و مرد، تحصیل کرده و بی سواد همه و همه به گونه و با نوعی از آن دست به گریبانند. به عنوان مثال براساس نظر سنجی انجمن روانشناسان آمریکا، آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگری تحت فشار قرار دارند و تقریبا یک سوم اون ها اظهار داشتند که استرس بر سلامت جسمی و روانی اون ها تاثیر می گذارد. در ادامه مطلب علائمی رو بازگو میکنم که هر یک از اون ها ممکنه به سبب استرس ظاهر شده باشه.

استرس میتونه از دلایل کهیر زدن باشه

اگه به طور ناگهانی سطح بدن تون از برآمدگی های قرمز خارش دار پر شد، ممکنه درچار تنش و استرس ( نه آلرژی) شده باشید. وقتی بدن شما استرس بیش از حدی رو تجربه می کنه (برای یه دوره کوتاه و یا طولانی مدت)، سیستم ایمنی بدن شما بی ثبات و ضعیف می شه و بدن شما برای مقابله با بیماری شما شروع به آزاد کردن هیستامین شیمیایی می کنه. اگه استرس برطرف نشه، اساسا شما واکنش آلرژیک نشون میدید و بدنتون شروع به کهیر زدن زیاد می کنه. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما تحت تاثیر استرس ضعیف می شه، پوست شما نیز می تونه با چیزهایی که هرگز به اون ها حساس نبودید مثل صابون، سرما یا گرما، لوسیون و یا مواد شوینده لباس ها تحریک بشه.

کهیر زدن

کهیر زدن

استرس باعث نوسان وزن میشه

دکتر شانا لوین؛ پزشک مراقب و مدرس بالینی پزشکی در این مورد می گه که: “استرس باعث آزاد شدن هورمون های کورتیزول می شه که توانایی بدن شما رو برای پردازش قند خون رو ضعیف می کنه و متابولیزم های چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها رو تغییر می ده که می تونه به افزایش و یا از دست دادن وزن منجر بشه.” استرس همچنین می تونه سبب رفتارهای ناسالم مانند پرخوری و یا کم شدن اشتها در افراد بشه. در مقابل می تونید

وزن شما شروع به نوسان می کنه

وزن شما شروع به نوسان می کنه

سر دردهای ناگهانی ناشی از استرس

اگه شما هیچ وقت سردرد نداشتید، اما ناگهان تو سرتون احساس تپش کنید، ممکنه شما در اون لحظه بیش از حد تحت فشار بودید. استرس مواد شیمیایی رو آزاد می کنه که باعث ایجاد تغییر در اعصاب و رگ های خونی مغز میشه و در نهایت موجب سردرد می شه. شما مستعد ابتلا به میگرن هستید؟ استرس می تونه اون رو تحریک کنه و در مواردی هم باعث تشدید میگرن می شه. همچنین زمانی که استرس دارید عضلات شما تحت فشار قرار می گیرند، که باز می تونه سبب سردرد بشه.

 

سر درد های ناگهانی

سر درد های ناگهانی

شکم درد های گاه و بی گاه به دلیل استرس

استرس می تونه عملکرد دستگاه گوارشتون رو مختل کنه. و سبب می شه بدن شما میزان بیشتری اسید گوارشی تولید کنه که منجر به سوزش معده می شه. همچنین می تونه تخلیه مواد غذایی که موجب گاز و نفخ شدن می شه رو کند کنه و حتی ممکنه منجر به گرفتی روده و اسهال بشه.

شکم درد های گاه و بی گاه

شکم درد های گاه و بی گاه

استرس ممکنه باعث سرماخوردگی مداوم بشه

استرس سیستم ایمنی بدن رو خنثی می کنه، که باعث می شه راحتتر بیمار بشید و سختتر با بیماری ها مقابله کنید. دکتر لوین می گه: “وقتی که افراد تحت فشار و استرس قرار می گیرند، بیمار می شند. این بیماری می تونه سرماخوردگی و یا تب خال باشه چون سیستم ایمنی بدن توانایی سرکوب ویروس ها رو نداره.” محققان دانشگاه کارنگی ملون آمریکا، طی آزمایشی یک سری از داوطلبین رو به ویروس سرماخوردگی آلوده کردند. در این بررسی معلوم شد افرادی که دچار استرس هستند، احتمال ابتلا به بیماری اون ها دو برابر بیشتر از سایرین است.

سرماخوردگی مداوم

سرماخوردگی مداوم

احساس می کنید مغزتون کار نمی کنه

استرس می تونه شما رو به لحاظ ذهنی نیز بیمار کنه. دکتر لویین می گوید: میزان بیش از حد هورمون های استرس می تونه تمرکز کردن رو سختتر بکنه، باعث مشکلات حافظه و همچنین اضطراب و افسردگی بشه. اگه می خواید بعد از فعالیت های سختی که داشتید زمانی رو در آرامش بگذرونید و می تونید با سرگرمی های ساده میزان استرستون رو کاهش بدید.

احساس می کنید مغزتون کار نمی کنه

احساس می کنید مغزتون کار نمی کنه

جوش صورت ناشی از استرس

شما تصورتون بر اینه که آکنه و جوش های صورت فقط کابوس نوجوون هاست، اما بدونید که اگر صورت شما ناگهان پر جوش شده، ممکنه به سبب استرسی که بهتون وارد شده باشه. وقتی که تحت فشار قرار می گیرید، بدن شما هورمون های بیشتری مثل کورتیزول آزاد می کنه که باعث میشه غده های پوستی چربی بیشتری تولید کنند. این چربی های اضافه همراه با خاک و سلول های مرده پوست وارد فولیکول های مو می شند و تولید جوش می کنند.

جوش زدن صورت

جوش زدن صورت

ریزش مو بیش از حد

میزان ریزش مو استاندار طبیعیه(فولیکول های موی جدید در طول زمان جایگزین موی قدیمی می شند) اما استرس می تونه این چرخه رو بهم بزنه. استرس زیاد تعداد زیادی از فولیکول های مو رو به فاز استراحت فرا می خونه و چند ماه بعد سبب ریزش اون ها می شه. استرس همچنین می تونه باعث بشه سیستم ایمنی بدن شما فولیکول های موی شما رو مورد حمله قرار بده و منجر به ریزش اون ها بشه. می تونید با یاد گرفتن تکنیک های تمدد اعصاب استرس تون رو کنترل کنید.

ریزش مو بیش از حد

ریزش مو بیش از حد

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر