استرس در نوجوانان و روش های مقابله با آن

ممکنه شما هم فرزندی داشته باشین که به سن نوجوانی رسیده و دارای استرس فراوانیه. این معضل در نوجوانان بسیار شایعه و خیلی از خانواده ها نمیدونن که در این دوران با فرزندانشون چجوری رفتار کنند. برای مقابله با استرس...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
مقابله با استرس در نوجوانی را چگونه انجام دهیم

ممکنه شما هم فرزندی داشته باشین که به سن نوجوانی رسیده و دارای استرس فراوانیه. این معضل در نوجوانان بسیار شایعه و خیلی از خانواده ها نمیدونن که در این دوران با فرزندانشون چجوری رفتار کنند. برای مقابله با استرس در نوجوانان باید اول این مشکل را بشناسین و نحوه کاهش و مقابله با آن را یاد بگیرید. میتونین با هدایت کردن فرزند او را در انتخاب یک زندگی سالم کمک کنید. بنابراین مطلب زیر میتونه مقداری بهتون کمک کنه.

استرس در نوجوان نشانه ی چیست؟

وجود استرس در نوجوانان و یا هر کس دیگری بد نیست، اما اگه این موضوع بیش از حد باشه ممکنه خطراتی را به همراه داشته باشه. استرس به واکنش بدن در برابر چالش هایی که در زندگی وجود داره گفته میشه. استرس میتونه شما رو برای انجام کاری آماده کنه، وقتی که احساس میکنید میتونین با چالش ها کنار بیاید این حس میتونه یه انگیزه برای شما به حساب بیاد اما زمانی که استرستون بیشتر از توانایی انجام کارها باشه ممکنه مشکلاتی بوجود بیاد.

علائم استرس داشتن نوجوانان

اگر فرزندتون تحت تاثیر استرس قرار گرفته باشه ممکنه برخی تغییرات را در رفتار فرزندتون مشاهده کنید. به عنوان مثال، فرزندتون میگه که نیمخوام دوستانم رو ببینم، یا به نظر میرسه که عصبی یا مضطربه، تغذیه نامناسب داره و دوست نداره که به مدرسه بره. همچنین ممکنه در احساساتش تغییراتی مشاهده کنید. مانند: تغییر در لحن صحبت کردنش (بی ادبانه)، گریه یا احساس غم و اندوه، نگرانی برای از دست دادن دوستان و همسالان و بیش از حد عصبانی شدن.

غم و اندوه از نشانه های بارز استرس در نوجوانان

غم و اندوه از نشانه های بارز استرس در نوجوانان

سر درد، شکم درد، کاهش یا افزایش وزن بدن، سرما خوردگی های مکرر، احساس خستگی بیش از حد نیز از علائم فیزیکی استرسه. در نهایت باید آگاه باشین که استرس می تونه تفکر فرزندتون رو تحت تاثیر قرار بده. ممکنه متوجه بشین که فرزندتون خیلی سخت تمرکز میکنه و یا در یاد آوری مسائل، در سازماندهی، برنامه ریزی و تصمیم گیری های زندگی نیز مشکل داره.

علل استرس در نوجوانان

این معضل در نوجوانان میتونه علتهای زیادی داشته باشه. بعضی از مواردی که سبب ایجاد استرس در نوجوانان می شوند عبارتند از: نگرانی های مطالعه، رسانه های اجتماعی، مراقبت از دیگر اعضای خانواده، دوستی، تعارض خانواده، کار، قلدری، تبعیض، الکل و سایر مواد مخدر، تنش های فرهنگی، انتظارات شخصی یا انتظارات بالا از والدین، معلمان و دوستان.

علل استرس نوجوانان

علل استرس نوجوانان

با گذراندن وقت در کنار نوجوان از استرس او بکاهید

سعی کنید که وقتتون رو با فرزندتون بگذرونین. حتی اگه فرزندتون قبول نکنه اما متوجه میشه که شما بهش این پیشنهاد رو دادین. با فرزندتون فعالیتی رو که علاقه داره انجام بدین یا بلیط کنسرت خواننده مورد علاقش رو تهیه کنید و با هم به آنجا برید. همچنین اگر در حال تمرین نمایشنامه یا تعمیر یکی از وسایلش و یا هر کار دیگه ای هست باهاش همکاری کنید و همراهش باشید. همچنین مهمونیهای خانوادگی و دوستانه میتونه استرس نوجوانتون را کمتر کنه. یه شام خانوادگی و دیدن فیلم دور همدیگه میتونه خیلی تاثیر گذار باشه. سعی کنید با انجام این کارها با استرس نوجوانان مقابله کنید.

به حرف های نوجوان گوش دهید و با او درد دل کنید

به طور واضح به نگرانی ها و احساسات فرزندتون گوش بدید و افکار مثبت رو با او به اشتراک بذارین. با پرسیدن سوالات در موارد گوناگون خودتون رو با مسائل و دغدغه هاش درگیر کنید البته جانب احتیاط رو حفظ کنید. این نوع ارتباط  ممکنه باعث بشه که فرزندتون بیشتر درباره ی استرسش صحبت کنه.

برای فرزندتان یک الگوی رفتاری مناسب باشید

فرزندان والدینشون رو به عنوان یک الگو برای مدیریت استرس می بینند. بهترین کار اینه که خودتون بر استرس و مشکلاتی که در زندگی پیش میاد کنترل داشته باشین تا فرزندتون هم با همانند سازی با شما مدیریت بر استرس رو یاد بگیره.

ورزش راه حلی عالی برای کاهش استرس

یکی از بهترین راههای مقابله با استرس نوجوانان اینه که اونها را تشویق کنید تا ورزشی را که دوست دارند و لذت میبرن رو انتخاب کنن و دنبال نمایند. فرقی نمیکنه این ورزشها تیمی باشه یا فردی مثل یوگا، کوهنوردی، شنا، رقص یا پیاده روی. همچنین میتونین فعالیت جدید را جایگزین این ورزشها کنید.

انجام ورزش روزانه

انجام ورزش روزانه

تاثیر خواب کافی در کنترل استرس نوجوانان

نوجوانان باید از چشمهایشان مراقبت کنند. خواب کافی میتونه در مدیریت استرس بهشون کمک کنه. مطمئن بشید که فرزندتون حداقل 8 ساعت شبانه روز بخوابه. اما این ساعت و زمان خواب میتونه مشکلی بین زمان رفتن به مدرسه و انجام تکالیفش باشه، بنابراین بهتره که تماشای تلویزیون و کامپیوتر در شبها قبل از خواب رو محدود کنیم.

خواب کافی

خواب کافی

تغذیه ی مناسب برای کاهش استرس

نوجوانان هم مانند بزرگسالان وقتی که استرس دارند ممکنه با نوشیدنی های مضر و تشدید کننده استرس خودشون باشند. کمکی که والدین در این جور مواقع باید بکنند اینه که یخچال خونه را با سبزیجات و میوه، پروتئین های مختلف پر کنند و هرگز مواد غذایی را که استرس رو افزایش میده در دسترس نگذارند.

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب