بعد از گذشت مدت زمانی از تولد، نوزاد سعی میکنه تا جهان اطرافش رو بشناسه. بچه ها این کار رو با بازی و امتحان هر چیزی در محیط پیرامون انجام میدن. پس نه تنها بازی با کودک اهمیت داره بلکه اسباب بازی و نوع وسایلی که در اختیار کودک قرار میدیم از اهمیت بیشتری برخورداره. از دید والدین و بزرگترها، کودک فقط با اسباب بازی سرگرمه و شاید اسباب بازی رو تنها وسیله ای برای ساکت بودن و گریه نکردن بچه میدونیم اما در دایره ی شناخت کودک، کشف و آگاهی از ناشناخته های دنیای جدید با همین اسباب بازیها اتفاق میافته. تنوع وسایل بازی و سرگرمی کودکان تو دنیای ما کم نیست اما امروز سعی میکنم تا چند اسباب بازی مناسب برای نوزادان و کودکان رو بهتون معرفی کنم.

تقویت دید کودک با طرح های سیاه و سفید اسباب بازی

نوزادان و کودکان فوق العاده به رنگ های تند و غلیظ جذب میشن. اسباب بازیهایی با کنتراست و تضاد رنگی سیاه و سفید چون درک بصری آسون تری برای بچه ها دارن توجه رو بیشتر جلب میکنن. با انتخاب عروسک یا هر نوع وسیله مناسب بازی کودک که دارای دو طرح و رنگ سیاه و سفید یا قرمز و سفید باشه، دید کودک تقویت میشه و بچه توانایی تفاوت رنگ و طرح رو  به مرور بدست میاره و دید بصری کودک رو تحریک میکنه.

استفاده از طرح های سیاه و سفید برای اسباب بازی نوزادان و کودکان

استفاده از طرح های سیاه و سفید برای اسباب بازی نوزادان و کودکان

سرگرمی کودک با اسباب بازی های پر سروصدا

اسباب بازیهایی که در هنگام فشردن یا تکان دادن سروصدا داشته باشن تا مدتها بچه ها رو سرگرم نگه میدارن. واکنش این اسباب بازی ها در اثر فشار یا تکان توسط بچه ها باعث میشه تا کودک از کاری که با دست هاش انجام میده آگاهی پیدا کنه و به درک عمل و عکس العمل میرسه.

جذابیت و سرگرمی کودک با اسباب بازی های صدا دار

جذابیت و سرگرمی کودک با اسباب بازی های صدا دار

توجه نوزادان و کودکان به اسباب بازی آویز و معلق

انواع اسباب بازیهای معلق مثل توپک های آویز یا ریسه های رنگی که بالاسر بچه ها نصب میشن، بُعد متنوعی از دید برای کودکی که به شکل افقی دراز کشیده داره. استفاده از انواع آویزهای موزیکال و رنگی که کنتراست رنگ و موزیک جذاب کودک رو داشته باشه و از طرفی با رعایت مسائل ایمنی آویزون شده باشه، یکی از انواع اسباب بازی های مناسب نوزادان و کودکانه.

جذابیت اسباب بازی های معلق برای کودکان

جذابیت اسباب بازی های معلق برای کودکان

وسایل بازی مچی محبوب بچه ها

از اونجایی که نوزادان و کودکان علاقه زیادی به جویدن وسایل دور و اطرافشون مثل انگشت، آستین لباس یا هرچیزی که دم دست باشه دارن، اسباب بازیهای مچی که از مواد بهداشتی و جویدنی نرم و ژله ای درست میشن توجه بچه رو جلب میکنن و کودک از صدایی که حین جویدن این اسباب بازی حس میکنه لذت میبره و سرگرم میشه. از طرفی راه حل خوبی برای ترک مکیدن انگشت کودکان هم به شمار میاد.

اسباب بازی جویدنی مچی

اسباب بازی جویدنی مچی

اسباب بازی های نرم و سبک، بهترین همبازی نوزاد و کودک

با توجه به اینکه کودک در چه رده ی سنی قرار داره سایز و جنس وسایل بازی اهمیت بیشتری پیدا میکنه. عروسک های سبک و لطیف چیزهای هستن که کودک به راحتی میتونه باهاش بازی کنه، بلندش کنه و لمس لطیفش برای او لذت بخش خواهد بود. در این سنین بهتره از خریدن عروسک های بزرگ که حرکت دادنش برای بچه سخته خودداری کنین.

انتخاب عروسک های نرم و سبک

انتخاب عروسک های نرم و سبک

توپ های دوست داشتنی مناسب کودک

توپ های بازی در سایزهای مختلف، تأثیر خیلی زیادی روی تقویت توانایی چابکی و هماهنگی بین چشم و دست کودک داره. کودک در سنین 3 تا 7 ماهگی یاد میگیره تا توپ رو با دستاش بگیره و بهش چنگ بزنه و هماهنگی کامل بین دست و بازوش برای بلندکردن و پرتاب توپ معمولا از 18 ماهگی تا 3 سالگی اتفاق میافته.

توپ اسباب بازی محبوب کودک

توپ اسباب بازی محبوب کودک

علاقه ی خاص کودکان به اسباب بازی های آویز منگوله ای

انواع اسباب بازی های منگوله ای که هم سبک هستند و هم با کوچکترین حرکت صدا میدن برای کودکان و نوزادان مناسبند. این اسباب بازی آویز رو طوری نصب کنید تا در معرض تماشای کودک باشه و بتونه باهاش بازی کنه. برای دفعات اول چندبار با این اسباب بازی، بازی کنید تا کودک با نحوه ی کار آشنا بشه و سپس اجازه بدین تا خودش این کار رو انجام بده و شاهد لذت بردنش باشین.

هیجان کودک با آویزهای معلق

هیجان کودک با آویزهای معلق

خرید کتاب نرم مخصوص کودک برای تشویق به مطالعه

هیچوقت برای اینکه انگیزه ی مطالعه رو در کودک ایجاد کنید زود نیست. کتاب های نرم مناسب رده سنی کودکان از مناسب ترین اسباب بازیهای کودک هستند که دارای تصاویر و نقاشی های جذابند که در عین سرگرمی تمرین مناسبی برای درک زبانیست که با کمک شما یاد میگیره.

تشویق کودک به کتاب

تشویق کودک به کتاب

آجرهای خونه سازی و تقویت تحلیل ذهنی کودک

وقتی برای اولین بار آجر یا بلوک های خونه سازی رو جلوی بچه ها میذاریم شاید خیلی درک مشخصی از نحوه ی استفاده از اونها نداشته باشن اما در نهایت با کمک و راهنمایی ما روش کار رو پیدا میکنن و خیلی زود در ذهن کودک جرقه ای برای هماهنگی بین دست و چشم و مباحث اولیه ی شناخت رنگ، ریاضیات و فیزیک شکل میگیره.

آجرهای خونه سازی اسباب بازی مناسب برای کودک

آجرهای خونه سازی اسباب بازی مناسب برای کودک

به این مطلب امتیاز بده