از بین بردن خشکی لب با 10 روش خانگی

شکاف در لب ها یا لب های ترک خورده حالتی است که بدلیل خشکی ایجاد می شود. علائم آن عبارتند از: اندازه دهان، پوسته پوسته شدن، تورم، زخم، ترک و خونریزی است. اگر به این معضل دچار شده اید به...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
از بین بردن لب های خشک و ترک خورده با 10 روش خانگی

شکاف در لب ها یا لب های ترک خورده حالتی است که بدلیل خشکی ایجاد می شود. علائم آن عبارتند از: اندازه دهان، پوسته پوسته شدن، تورم، زخم، ترک و خونریزی است. اگر به این معضل دچار شده اید به راحتی می توانید با درمان های خانگی و ساده از آن خلاص شوید. اگر به کمک این درمان های خانگی موفق نشدید خشکی لب ها را درمان کنید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید. در ادامه با 10 درمان خانگی برای از بین بردن خشکی لب ها آشنا می شوید.

دلایل خشکی لب

  • غدد چربی موجود در پوست که در لب وجود ندارد. به این دلیل بیشتر در معرض خشکی هستند.
  • از آنجایی که پوست لب حساس است، بیشتر قرار گرفتن در معرض آفتاب منجر به خشکی می شود.
  • زبان زدن بیش از حد لب می تواند منجر به خشکی شود، زیرا زبان تمایل به از بین بردن رطوبت دارد.
  • داروها و مکمل های بهداشتی حاوی لیتیوم، ویتامین A، داروهای شیمی درمانی و رتینوئید ها (نوعی از ترکیبات شیمیایی هستند) می توانند عاملی برای خشکی لبها باشند.
  • کمبود آب بدن و سوء تغذیه از مسائل جدی هستند که باید با یک دکتر مشورت کنید.

درمان های خانگی لب های خشک

1. شکر

قراردادن مقداری شکر بر روی لب باعث می شود که مقداری رطوبت از اطراف جذب لبها شود. می توانید از شکر به عنوان یک لایه بردار طبیعی بر روی لبها اعمال کنید تا رطوبت لازم را به لبها ترزیق کنید. شکر یک منبع غنی از اسید گلیکولیک و آلفا هیدروکسی اسید است که به از بین بردن سلول های مرده پوست و جوان سازی سلول های صورتی رنگ تازه کمک می کند. شکر قهوه ای یا قند طبیعی هر دو می توانند به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل کنند تا بتواند خشکی لب ها را کاهش داده و باعث ایجاد لب های صورتی رنگ و نرم شود.

2. روغن بادام

بادام دسته ای از خشکبار است که به عنوان یک مرطوب کننده ای سرشار از مواد مغذی شناخته شده است. می توانید از آن به صورت پودر شده یا روغن آن را استفاده کنید. روغن بادام را برای تمیز کردن لب ها و حذف سلولهای مرده بکار ببرید. همچنین کمک می کند تا رطوبت بسیار زیادی برای لب های نرم کودکان فراهم شود.

روغن بادام

روغن بادام

3. خیار

علاوه بر اینکه می توانید بدنتان را توسط خوردن آب هیدراته کنید، می توانید لب های خود را توسط خیار هیدراته نمایید. خیار دارای خواص درمانی زیادی است، می تواند خشکی لب را برطرف و سوزش و ناراحتی آن را کاهش دهد. می توانید برای هیدراتاسیون لب ها به مدت 10 الی 15 دقیقه مقداری خیار را بر روی لب های خود قرار دهید.

خیار

خیار

4. روغن نارگیل

روغن نارگیل به عنوان یک عامل ضد باکتری عالی عمل می کند. این روغن به آرامی لب ها را تراشیده و این چربی های اشباع شده برای تغذیه و نفوذ در عمق سلول های لب به کار میرود. این عمل باعث حفظ رطوبت در لب شده و آن را از چین و چروک دور نگه می دارد.

روغن نارگیل

روغن نارگیل

5. روغن زیتون

روغن زیتون برای خلاصی از لبهای خشک روشی بسیار رایج است. این روغن غنی از آنتی اکسیدانهاست که به حذف سموم کمک می کند و رطوبت زیادی را به همراه خواهد داشت. ماسک روغن زیتون می تواند در یک شب خشکی لب را از بین ببرد.

روغن زیتون

روغن زیتون

6. گلاب

گل سرخ کمک می کند تا لبهایتان رنگ تازه ای به خود بگیرد، درحالی که علاوه بر تغذیه مرطوب کننده ای کامل است. برای انجام این کار می توانید از گلبرگهای گل سرخ یا گلاب استفاده کنید. پنبه را در مقداری گلاب قرار دهید و روی لب ها بمالید. می توانید گلبرگ های گل سرخ را در مقداری آب غوطه ور کنید و به مدت چند دقیقه بر روی لب ها بگذارید. انجام این کار کمک می کند تا لبتان یک رنگ صورتی و سالم به خود بگیرد.

گلاب

گلاب

7. آلوئه ورا

آلوئه ورا خاصیت مرطوب کنندگی بالایی دارد و از لب های خشک و ترک خورده جلوگیری کرده و آنها را درمان می کند. آلوئه ورا دارای ویتامین فراوان و مواد مغذی بسیار زیادی است که منجر به نرم شدن لب ها می شود. هر زمانی که احساس کردید لبهایتان خشک شده اند، آلوئه ورا را به عنوان یک مرهم بر روی لبهایتان بکار ببرید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

8. کره

کره یک ماده خوراکی است که به عنوان اصلی ترین ماده ی تشکیل دهنده ی براق کننده های لب و رژ لب مورد استفاده قرار می گیرد. کره حاوی چربی اشباع شده است که به راحتی به لب نفوذ می کند و پوست لب را جوان می کند. شما همچنین می توانید از کره آب شده به جای کره استفاده کنید.

کره

کره

9. چای سبز

چای سبز به عنوان یک نوشیدنی جهت تقویت کننده بدن شناخته شده است که می تواند به خشکی لب ها نیز کمک بزرگی کند. یک عدد چای کسیه ای سبز را بر روی لبهای خود به مدت چند دقیقه قرار دهید. بعد از اولین بار استفاده می توانید تغییرات قابل مشاهده را رویت کنید. انجام این کار یکی از راههای سریع برای از بین بردن خشکی لبهاست.

چای سبز

چای سبز

10. اسکراب لیمو و عسل

لیمو یک عامل سفید کننده طبیعی است. آن را به آرامی ورقه ورقه کرده و بر روی لبهایتان قرار دهید تا سلولهای مرده پوست را از بین ببرد و از خشکی لب جلوگیری کند. علاوه بر خواص تغذیه ای بسیار زیادی که عسل دارد، می تواند از بروز آلودگی ها و عوامل محرک بر روی لبها جلوگیری کند. یک قاشق غذا خوری عسل را با مقداری آب لیمو مخلوط کرده و برای چند دقیقه بر روی لبهایتان قرار دهید تا تاثیر شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

اسکراب لیمو وعسل

اسکراب لیمو وعسل

عواملی که از ترک خوردن لب ها جلوگیری می کند

  • استفاده ی مداوم از رژ لب را کنار بگذارید
  • آب بیشتری در روز بنوشید
  • رژیم غذایی متعادلی را دنبال کنید