حتما تا به حال شده که با کسی مشغول صحبت باشید، اما بوی بد دهان او شما را اذیت کند یا اینکه کسی از صحبت کردن با شما به خاطر بوی بد دهانتون ناراحت باشد. این موضوع قطعا باعث شرمندگی برای بسیاری از مردم میشود. در پزشکی تنفس بدبو با عنوان هالیتوسیس شناخته میشود و میتواند به خاطر دلایلی مثل خوردن غذاهای بودار، مشکلات پزشکی، بیماری لثه، سیگار کشیدن و یا دهان خشک باشد. دلیل اصلی بوی بد دهان، تشکیل و جمع شدن باکتری در پشت زبان و یا بین دندان‌های شماست. حفظ سلامت دهان شما به کنترل بوی دهان شما کمک زیادی خواهد کرد. در این مطلب آنچه که برای جلوگیری از بوی بد دهان، نیاز دارید را برای شما بیان کردیم. این موارد از بهترین و سریع ترین روش های موجود هست.

1.دانه‌های رازیانه برای رفع بوی بد دهان

دانه‌های رازیانه برای تمیز کردن دهان، بسیار عالی عمل میکنن و به کنترل بوی بد دهان کمک زیادی میکنن. دانه‌های رازیانه حاوی خواص ضد میکروبی است که با باکتری های درون دهان مبارزه میکنه. یک قاشق سوپ خوری تخم رازیانه را بعد از هر وعده غذایی بردارید و بجوید. همچنین می تونید برای خودتون یک فنجان چای رازیانه دم کنید.

2.دانه‌های شنبلیله

دانه‌های شنبلیله در از بین بردن بوی بد دهان بسیار خوب عمل می کنند. نوشیدن چای شنبلیله در درمان بوی بد دهان بسیار موثر عمل میکند. یک قاشق چای خوری از دانه‌های شنبلیله را در یک فنجون آب جوش بریزید. این چای رو تصفیه کنین و روزی یک بار مصرف کنید.

نوشیدن چای شنبلیله برای تمیز کردن دهان

نوشیدن چای شنبلیله برای تمیز کردن دهان

3.میخک

میخک برای تمیز و تازه کردن نفس شما عالی عمل میکند و همچنین حاوی خواص ضد باکتری هست که برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان مفید هست. می تونید چند تکه میخک را بعد از هر وعده غذایی بجوید. شما همچنین می‌توانید از چای میخک استفاده کنید.

جویدن میخک برای رفع بوی دهان

جویدن میخک برای رفع بوی دهان

4.آب لیمو برای تازه کردن نفس

محتوای اسیدی در آب لیمو از رشد باکتری در دهان شما جلوگیری میکند. یک قاشق سوپ خوری آب لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و دهان خود را با آن تمیز کنید.

5.سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی عالی برای رفع بوی بد دهان هست، که به خاطر تاثیر سرکه در تعادل pH دهان این کارایی را دارد، و البته تاثیر سرکه در مقابله با باکتری‌های موجود در دهان قابل انکار نیست. مقداری سرکه سیب را هر روز صبح با یه لیوان آب مخلوط کنین و در دهان خود نگه دارید تا بوی بد دهان را کنترل کند.

استفاده از سرکه سیب برای تازه کردن نفس

استفاده از سرکه سیب برای تازه کردن نفس

6.دارچین

دارچین میتواند شما را از شر بوی بد دهان خلاص کند زیرا که حاوی آلدهید سینامیک است. این ترکیب باعث کاهش میزان باکتری‌ها در دهان میشود. یه قاشق چای خوری از پودر دارچین را درون یه کاسه آب بجوشانید. مقداری هل به آن اضافه کنید. محلول را تصفیه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

دارچین میتونه بوی دهان شما رو بسیار مطبوع کنه

دارچین میتونه بوی دهان شما رو بسیار مطبوع کنه

7.روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی خواص ضد عفونی کننده هست که به عنوان دارویی ضد عفونی کننده و قدرتمند برای دهان شما عمل میکند. شما می توانید چند قطره روغن درخت چای، روغن نعناع و روغن لیمو را در یک لیوان آب بریزید و از این مخلوط به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

روغن درخت چای میتونه دهان شما رو ضد عفونی و عاری از باکتری کنه

روغن درخت چای میتونه دهان شما رو ضد عفونی و عاری از باکتری کنه

8.جویدن آدامس

جویدن آدامس بدون قند نفس بدبوی شما را خوش بو میکند. این باعث بهبود جریان سالم بزاق در دهان شما میشود. بهتر است آدامس با طعم هایی مثل نعناع رو انتخاب کنید.

9.استفاده از جعفری

جعفری یک درمان خانگی بسیار خوب برای از بین بردن بوی بد دهان هست. جعفری بخاطر داشتن کلروفیل که به عنوان یه ترکیب ضد باکتری عمل میکند و به از بین بردن بوی بد دهان کمک میکند. می توانید چند برگ جعفری تازه را بجوید تا از فواید آن بهره مند شوید.

جعفری دارای خواص ضد باکتریه

جعفری دارای خواص ضد باکتریه

10.آب نمک

آب نمک، pH دهان را خنثی میکند و همچنین محیط دهان شرایط را برای رشد باکتریها سخت میکند. آب نمک خواص ضد میکروبی دارد. یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید. این مخلوط را هر روز در دهان خود نگه دارید.