رایج ترین اختلالات یادگیری در کودکان

بعضی از دانش آموزان به دلیل اختلالات یادگیری با چالش های زیادی در کلاس روبرو می شوند. برای اینکه در مدرسه موفق باشید باید مدت زمان زیادی سخت تلاش کنید. با این حال برخی از دانش آموزان با وجود تلاش...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
رایج ترین اختلالات یادگیری در کودکان را بشناسیم

بعضی از دانش آموزان به دلیل اختلالات یادگیری با چالش های زیادی در کلاس روبرو می شوند. برای اینکه در مدرسه موفق باشید باید مدت زمان زیادی سخت تلاش کنید. با این حال برخی از دانش آموزان با وجود تلاش های زیادی که انجام می دهند اما به نتیجه ی خوبی دست پیدا نمی کنند. ناتوانی در یادگیری یک اختلال است که مانع از توانایی پردازش و نگهداری اطلاعات می شود. از آنجا که فرآیندهای ذهنی زیادی وجود دارد که بر یادگیری تاثیر می گذارند، ناتوانی های یادگیری می توانند به طور چشمگیری متفاوت باشند. در اینجا پنج مورد از شایع ترین اختلالات یادگیری در کلاس های آموزشی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

اختلال یادگیری در خواندن (دیسلکسیا)

شاید بتوان گفت اختلال خواندن بهترین نوع ناتوانی در یادگیری محسوب می شود. این یک نوع اختلال یادگیری است که مانع از خواندن و درک مطلب صحیح در دانش آموزان می شود. این نوع ناتوانی به شیوه های مختلفی می تواند پدیدار شود. بعضی از افراد بدون اطلاع از مفهوم واژه شناسی در تلاش و تکاپو هستند، به این معنی که آنها قادر نخواهند بود با توجه به صدا، کلمات را تجزیه و تحلیل کنند. ممکن است مشکلاتی مانند صدا شناسی نیز رخ دهد، چرا که دانش آموز نمی تواند صدا در کلمات مشابه را تشخیص دهد. مسایل دیگر به طور کلی به مباحث روانی، املاء، درک مطلب مربوط میشود. هنگامی که کودک در حال مبارزه با اختلال یادگیری است، ممکن است مشکلاتی در خواندن مطالب یا مسائل متعدد دیگر را تجربه کند.

اختلال یادگیری در خواندن (دیسلکسیا)

اختلال یادگیری در خواندن (دیسلکسیا)

اختلال بیش فعالی (ADHD)

اختلال بیش فعالی یا نقص در توجه، بیش از 6.4 میلیون کودک را تحت تاثیر قرار داده است. در حالی که همیشه بحث در مورد اینکه آیا ADHD یک ناتوانی در یادگیریست یا نه وجود داشته است، اما جای شک و تردید نیست که این مساله یک مانع برای یادگیری است. دانش آموزانی که به این نوع اختلال دچار شده اند، برای توجه و متمرکز ماندن روی کارها دچار مشکل هستند. این دانش آموزان به راحتی دچار پریشانی می شوند و اغلب در محیط مدرسه با مشکل مواجه می شوند. متخصصان ADHD را به ساختار مغز مرتبط می دانند، شواهدی وجود دارد که اثبات می کند ADHD ممکن است یک عنصر ژنتیکی باشد. بر خلاف ناتوانی های یادگیری معمولی که نیاز به مداخلات آموزشی دارند، ADHD می تواند با داروها و درمان های رفتاری  بهبود پیدا کند.

اختلال بیش فعالی (ADHD)

اختلال بیش فعالی (ADHD)

اختلالات  یادگیری در ریاضیات (دیسکلکولیا)

ریاضی یکی دیگر از نگرانی های مهم پیرامون ناتوانی در یادگیریست. بروز مشکل در خواندن میتواند توانایی دانش آموزان در ریاضی را تحت تاثیر قرار دهد، برخی از دانش آموزان از دیسکلکولیا رنج میبرند، که نوعی از اختلال است که به طور خاص توانایی های ریاضی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع اختلال می تواند شامل عدم توانایی در مرتب سازی صحیح اعداد و استفاده از روشهای ناکار آمد برای حل مشکل باشد. دانش آموزانی که به این نوع اختلال دچار شده اند ممکن است در انجام محاسبات پایه ای ریاضی مشکل داشته باشند، یا ممکن است که با مفاهیمی نظیر زمان، ‌اندازه گیری یا تخمین زدن کاملا بیگانه باشند.

اختلال یادگیری در ریاضیات (دیسکلکولیا)

اختلال یادگیری در ریاضیات (دیسکلکولیا)

اختلال یادگیری در نوشتن (دیس گرافیا)

در حالی که ناتوانی در خواندن بیشترین توجه را به خود جلب کرده است، ناتوانی در نوشتن نیز میتواند به همان اندازه مشکل آفرین باشد. این نوع ناتوانی به عنوان “دیسگرافیا” شناخته شده است. این نوع اختلال میتواند به عمل نوشتن و نوع آن مربوط شود. این دسته از دانش آموزان اغلب نمیتوانند مداد را به درستی در دست خود نگه دارند و در حالی که سعی در نوشتن دارند، ممکن است هیجان زده و عصبی نیز بشوند. این باعث می شود آنها به راحتی احساس خستگی داشته باشند، باعث ایجاد دلسردی در آنها شده و مانع پیشرفشان می گردد. دیس گرافیا همچنین می تواند هنگام نوشتن اصطلاحات نوشتاری باعث بروز مشکل گردد. در این نوع ناتوانی، دانش آموزان با سازماندهی افکار خود مشکل دارند. قدرت نوشتن آنها ممکن است تحلیل برود یا با مشکلاتی مواجه شود که توانایی آنها در خواندن مطالب را نیز تحت تاثیر قرار دهد. دیس گرافیا همچنین ممکن است باعث بروز کشمکش در این نوع دانش آموزان پیرامون ساختار اساسی و نکات گرامری جملات شود.

اختلال یادگیری در نوشتن (دیس گرافیا)

اختلال یادگیری در نوشتن (دیس گرافیا)

نقص در تجزیه و تحلیل عامل ایجاد اختلالات یادگیری در کودکان

ناتوانی های یادگیری با نقص در پردازش مرتبط هستند. هنگامی که دانش آموزان دچار نقص در تجزیه و تحلیل می شوند، در بروز احساسات دچار مشکل خواهند شد. این مساله باعث می شود که دانش آموزان در کلاس درس هیچ گونه آموزش مفیدی دریافت نکنند. این نوع نقص ها اغلب شنیداری یا دیداری هستند و میتوانند مقایسه و یادآوری اطلاعات مهم که برای موفقیت ضروریست را با مشکل مواجه نمایند.

این پنج نوع ناتوانی در یادگیری میتوانند با شدت های مختلف و به شکل های متفاوت ظاهر شوند و برخی از دانش آموزان ممکن است مجبور باشند با بیش از یک مورد به مبارزه بپردازند. با درک این ناتوانی ها، میتوانید راه حل های عملی را پیدا کنید تا هر دانش آموز بتواند در کلاس درس موفق شود.