مهمترین نکته در طراحی دکوراسیون اتاق خواب قبل از زیبایی و جذابیت آن، ایجاد محیطی دنج و آرامبخش برای استراحت و خواب راحت در شب است. بنابراین لازم است تا هنگام طراحی دکوراسیون و چیدمان مبلمان اتاق خواب مواردی را مد نظر بگیریم که میتواند به بهتر خوابیدن در این فضا کمک کند. در ادامه به مواردی اشاره می کنم که رعایت آن هنگام طراحی دکوراسیون اتاق خواب برای داشتن خواب راحت و عمیق ضروری و تأثیرگذار خواهد بود.

1.استفاده از پرده های مناسب

یک ترفند راحت و آسان برای تبدیل محیط اتاق به فضای دنج و کم نورتر که مناسب خواب و استراحت باشد استفاده از پرده و آفتاب گیر است. استفاده از پرده و آفتابگیرهای مناسب که براحتی باز و بسته شوند تا بتوان به وقت نیاز از نور استفاده کرد، ایده کاربردی و راحتی هست که با کنترل ورود نور خواب بهتری داشته باشید.

انتخاب مناسب پرده و آفتاب گیر برای کنترل نوراتاق خواب

انتخاب مناسب پرده و آفتاب گیر برای کنترل نور اتاق خواب

2.از چراغ خواب های با نور سفید و گرم استفاده کنید

خوابیدن در یک اتاق کاملا تاریک حس خفگی و ترس به همراه داره و معمولا افراد برای غلبه بر این حس از چراغ خواب های با نور ملایم استفاده می کنند. انتخاب نور ملایم مثل سفید آرامش ذهن را بیشتر می کند در نتیجه خواب آرام تری را به همراه میاورد.

استفاده از چراغ خواب با نور ملایم سفید

استفاده از چراغ خواب با نور ملایم سفید

3.اتاق خواب دنج و آرام با انتخاب رنگهای تیره برای دیوار

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارهای اتاق خواب تأثیر مهم و عجیبی روی کیفیت خواب دارد سایه های رنگی ملایم، خنثی و تیره احساس آرامش را در اتاق خواب بالا میبرد. همچنین کنتراست و تضاد رنگهای تیره در کنار سایر لوازم با رنگهای روشن دکور جذاب تری برای اتاق فراهم میکند.

طراحی دیوار پشت تخت با رنگ تیره

طراحی دیوار پشت تخت با رنگ تیره

4.تأثیر اتاق خواب مرتب بر خواب راحت

سروسامان دادن به لوازم اضافی اتاق خواب یا بعبارت دیگر جلوگیری از ایجاد ریخت و پاش یک راهکار مؤثر برای داشتن اتاق خواب دنج، رویایی و مناسب است. وسایلی مثل میزکنار تخت، شلف و کشوهای جادار، جالباسی و اینگونه وسایل جای اضافی مناسبی برای مرتب سازی و قراردادن وسایل غیرضروری هستند.

نظم دادن به فضای تخت خواب

نظم دادن به فضای تخت خواب

5.طراحی دکور اتاق خواب با گل و گیاه

استفاده از گل و گیاهان گلدانی یا شاخه بریده در دکوراسیون نه تنها باعث زیباتر زیباتر شدن اتاق می شود بلکه یک راه حل مناسب و موقتی برای رنگ آمیزی فضای اتاق خواب هم هست. برای انتخاب گل و گیاه میتوانید از گلهایی که خاصیت تصفیه کنندگی و آرامبخشی بیشتری دارند استفاده کنید تا محیط اتاق خواب کاملا دنج و آرامبخش بشود.

طراحی دکور اتاق خواب با گل و گیاه

طراحی دکور اتاق خواب با گل و گیاه

6.از پارچه های با طرح شلوغ کمتر استفاده کنید

الگوهای شلوغ و رنگهای روشن ممکنه تأثیر معکوس و نامناسب روی خواب داشته باشند. بهتره تا ترکیبی از طرح و رنگهای ملایم را طوری انتخاب کنید تا با رعایت تناسب فضا بیش از حد شلوغ یا یکنواخت به نظر نرسد.

انتخاب طرح و رنگهای ملایم برای دکور تخت خواب

انتخاب طرح و رنگهای ملایم برای دکور تخت خواب

7.اهمیت تشک و بالش مناسب

ضخامت، جنس، لطافت و عطری که تشک و بالش دارند تأثیر زیادی در کیفیت خواب دارد بنابراین لازمه تا این موارد را برای خرید تشک و بالش مناسب رعایت کنیم. شاید چیزی بعنوان ضخامنت استاندارد برای تشک وجود نداشته باشه اما بهتر است آن را بر اساس ارتفاع تخت انتخاب کنیم.

انتخاب بستر و تشک مناسب

انتخاب بستر و تشک مناسب

8.طراحی فضای ثانویه در اتاق خواب

طراحی یک نشیمن کوچک در اتاق خواب علاوه بر جذابیت میتواند بعنوان یک محل دنج برای مطالعه و استراحت هم باشد که میتوان آن را در راستای دکور کلی اتاق طراحی و تزیین کرد.

طراحی نشیمن کوچک در کنج اتاق خواب

طراحی نشیمن کوچک در کنج اتاق خواب