پروتئین دارای مواد مغذی مورد نیاز بدن است که برای سوخت و ساز عضلات، اندام ها، سلول ها و سایر بافت  های بدن به کار می رود. بر طبق دانسته های قدیمی پروتئین با افزایش عضله رابطه دارد، بنابراین اگر پروتئین بیشتری مصرف کنید عضله بیشتری می سازید. بدن زنان روزانه به 46 گرم و مردان 56 گرم پروتئین نیاز دارد، اما اکثریت مردم به راحتی این مقدار را مصرف نمی کنند. می توانید برای مصرف پروتئین صبحانه (تخم مرغ، سوسیس)، ناهار(گوشت)، شام(گوشت قرمز) را در برنامه غذایی خود بگنجانید. در نظر داشته باشید با مصرف بیش از حد پروتئین هیچ گونه انرژی بیشتری برای ساخت عضلات دریافت نخواهید کرد و در واقع، با مصرف زیاد پروتئین عوارضی از جمله سوء هاضمه، اختلال هورمون و حتی افزایش وزن مواجه خواهید شد. در ادامه با عوارض بیش از حد مصرف پروتئین آشنا شوید.

1.نفس شما بوی بد می دهد

زمانی که کربوهیدرات کمی مصرف می کنید(یا در رژیم غذایی پروتئین مصرف می کنید)، بدنتان به حالت کتوز  (زیاد بودن کتون ها در بدن) تبدیل می شود، یعنی بدن از ذخایر چربی برای سوخت و ساز استفاده می کند. متخصصان تغذیه معتقدند که برای کاهش وزن مناسب است اما تنفس را به مرور زمان با بوی بد همراه می کند. این به دلیل آن است، زمانی که بدنتان چربی می سوزاند، مواد شیمیایی به نام کتون تولید می کند که می تواند تنفستان را بدبو کند مانند نوشیدن مایعی بد بو، اما چون کتون ها از اعماق درون بدن حاصل می شوند، این مشکل با مسواک زدن، نخ دندان یا شستشوی دهان از بین نخواهد رفت.

نفس شما بوی بد می دهد

نفس شما بوی بد می دهد

2.بدن کلسیم از دست می دهد

مصرف بیش از حد پروتئین می تواند منجر به از دست دادن کلسیم از طریق ادرار شود، پس باید کلسیم بیشتری به رژیم غذایی اضافه کنید. اگر کلسیم به اندازه کافی مصرف نکنید، با افزایش سن خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش خواهد یافت. بدن برای ساخت عضلات قویتر بیشتر از پروتئین به کلسیم نیاز دارد.

بدن کلسیم را از دست می دهد

بدن کلسیم را از دست می دهد

3.باعث افزایش وزن می شود

بسیاری از افراد تصور می کنند که رژیم غذایی مملو از پروتئین باعث کاهش وزن می شود، اما سخت در اشتباهند. زمانی که پروتئین زیادی مصرف می کنید، پروتئین مازادی که وارد بدن می شود، در مسیر ساخت چربی مورد استفاده قرار می گیرد. شما نمی توانید اسید آمینه یا پروتئین اضافی را برای زمانهای بعدی ذخیره کنید، بنابراین اگر پروتئین بیش از حد مصرف کنید با افزایش وزن روبرو خواهید شد. یک رژیم غذایی با پروتئین بالا میتواند به کاهش وزن در مدت زمان کوتاه کمک کند. شما با سفیده تخم مرغ و پروتئین موجود در کشک بدون حذف مواد دیگر می توانید وزن خود را افزایش دهید. در یک مطالعه طولانی مدت درباره ی بیش از 7000 بزرگسال، نشان داد، افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می کنند، 90 درصد بیشتر از افراد دیگر با افزایش وزن مواجه می شوند.

مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش وزن می شود

مصرف زیاد پروتئین باعث افزایش وزن می شود

4.بدنتان به مرور زمان خشک می شود

پروتئینی که به صورت اضافی در بدن وجود دارد برای تجزیه شدن آب زیادی را در بدن مصرف می کند، بنابراین مصرف بیش از حد پروتئین می تواند باعث خشک شدن آبی شود که در طول روز آن را مصرف می کنید. این کم آبی را می توانید در پوست و حتی موهای خود مشاهده کنید.

بدنتان به مروز زمان خشک می شود

بدنتان به مروز زمان خشک می شود

5.کلیه ها آسیب می بینند

مصرف بیش از حد پروتئین نه تنها باعث بروز مشکل در کلیه افراد سالم می شود، بلکه می تواند مشکلات موجود را تشدید کند. پزشکان توصیه می کنند افرادی که مشکل کلیوی دارند میزان پروتئین مصرفی خود را کاهش دهند تا مانع فشار بر کلیه ها شوند. اگر مشکل کلیوی دارید با پزشک خود درباره مقدار پروتئینی که باید روزانه مصرف کنید مشورت کنید.

آسیب دیدن کلیه ها با مصرف بیش از حد پروتئین

آسیب دیدن کلیه ها با مصرف بیش از حد پروتئین