آیا مصرف برنج سفید برای سلامتی شما مفید است ؟

فکر کنم که تا حالا راجع به مزایای مصرف برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید زیاد شنیده باشید و در بیشتر مقالات هم توصیه میشه که مصرف این برنج رو نسبت به برنج سفید در اولویت قرار بدین در...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
آیا مصرف برنج سفید برای سلامتی شما مفید است ؟

فکر کنم که تا حالا راجع به مزایای مصرف برنج قهوه ای نسبت به برنج سفید زیاد شنیده باشید و در بیشتر مقالات هم توصیه میشه که مصرف این برنج رو نسبت به برنج سفید در اولویت قرار بدین در صورتی که مصرف روزانه ی اکثر افراد برنج سفیده .منم امروز رفتم سراغ این مطلب تا ببینم واقعا چنین چیزی صحت داره و تفاوت این دو نوع برنج در چیه ؟پس شما هم تا انتها همراهم باشین.

تفاوت بین برنج سفید و قهوه ای

دانه ی برنج دارای چندین لایه است که اگه فقط یک لایه ی خارجی اون رو بردارن تبدیل به برنج قهوه ای میشه و در صورتی که مقدار زیادی از لایه های برنج به همراه سبوس آن از بین بره تبدیل به برنج سفید میشه .برنج قهوه ای در مقایسه با برنج سفید دارای مواد مغذی بیشتریه .برنج سفید شامل 90 درصد کربوهیدرات , 8 درصد پروتئین و 2 درصد چربیه اما برنج قهوه ای دارای درصد پایین تری از کربوهیدرات ها و درصد بیشتری چربی است.

تفاوت بین برنج سفید و قهوه ای

تفاوت بین برنج سفید و قهوه ای

آیا مصرف برنج سفید سالم تر است ؟

از نظر مواد مغذی برنج قهوه ای بسیار بهتر از برنج سفیده اما آیا واقعا مصرف این برنج بهتره ؟برای به دست آوردن یه دیدگاه درست بهتره که برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو برنج رو بهتر بشناسیم.

برنج قهوه ای شامل فیبر بیشتری نسبت به برنج سفیده و این برای افرادی که نیاز به فیبر فراوان دارن بسیار مفیده اما برای کسانی که باید مراقب میزان فیبر مصرفی در غذاهاشون باشن بسیار خطرناکه .فیبر بیش از حد میتونه به گاز روده ,گرفتگی عضلات شکم و نفخ منجر بشه.

برنج قهوه ای علاوه بر داشتن مواد مغذی بیشتر دارای چندین ضد مواد مغذیه و دقیقا عین یه شمشیر دو لبه عمل میکنه.

در بیشتر مطالب ذکر شده که نشاسته ی موجود در برنج سفید برای بدن ضرر داره و موجب چاقی میشه اما این سخن کاملا اشتباه است زیرا بدن برای انجام متابولیسم داخلی خود نیاز به جذب نشاسته دارد و نشاسته از جمله مواد ضروری بدن به حساب می آید.

برنج قهوه ای سرشار از فیبر و مواد مغذی است

برنج قهوه ای سرشار از فیبر و مواد مغذی است

برنج قهوه ای سرشار از مواد مغذی و فیبره اما دارای میزان قابل توجهی از اسید فیتیک که یک ضد مغذیست که مانع از جذب مواد معدنی به بدن میشود و این دلیلی بر نادرست بودن مصرف برنج قهوه ای نمیباشد بلکه بهتره هر فردی با توجه به نیازهای بدن خودش دست به انتخاب یکی از این دو برنج بزنه و اگر هم برنج سفید رو برای مصرف ترجیح میدین شک نکنید و همین روند رو ادامه بدین.

برنج قهوه ای دارای میزان زیادی اسید فیتیک که یک ضد مغذی است میباشد

برنج قهوه ای دارای میزان زیادی اسید فیتیک که یک ضد مغذی است میباشد

در آخر هم بهتون توصیه میکنم که برای خرید برنج های قهوه ای بسیار دقت کنید و حتما از مارک های معتبر استفاده کنید چون بیشتر اوقات افراد سود جو برای فروش برنج های خیس و فاسد شده که رنگی قهوه ای و تیره به خودش میگیره اونو به عنوان برنج قهوه ای وارد بازار میکنن.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مریم صفدریان مریم صفدریان

  عالی بود. :encourag:

 • حالا هر کی حالا هر کی

  MERSY

 • فائزه صیدی فائزه بانو

  خواهش میکنم مرجان عزیز

 • مرجان مرجان

  ممنون. اطلاعات جدیدی درمورد برنج بود.

 • اشی اشی

  :yes: ممنون :rose:

 • گلي عزيز گلي عزيز

  :rose: :heart: :encourag:

 • mona mona

  :yahoo: