آیا دندان سفید به معنای دندان سالم است؟

یه دیدگاه رایج اما غلط بین ماها وجود داره و اون هم اینه که برای اینکه ببینیم دندونامون سالم هستند یا نه، صرفا به سفید بودن و درخشندگیشون توجه می کنیم. البته نمیشه خرده گرفت، چون همه تبلیغات مسواک و...

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
تاثیر رنگ دندان در سلامت دندان

یه دیدگاه رایج اما غلط بین ماها وجود داره و اون هم اینه که برای اینکه ببینیم دندونامون سالم هستند یا نه، صرفا به سفید بودن و درخشندگیشون توجه می کنیم. البته نمیشه خرده گرفت، چون همه تبلیغات مسواک و خمیر دندون سعی می کنن این موضوع رو توی ذهنمون جا بندازن. به نظر میرسه که ماها با یک جلسه سفیدسازی دندون راضی میشیم و نیازی نمیبینیم که سبک زندگیمون رو سالم تر بکنیم. معلومه که دندان سفید و براق برای همه خوشایندتره و حتی جلوی دوربین ها هم جذاب تر به نظر میرسه، اما یه نکته تعجب انگیز میخوام بهتون بگم و اون هم اینه که دندونهای سفید لزوما دندون های سالمی نیستند. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع براتون توضیح میدم.

چه عواملی روی رنگ دندونها تاثیر دارن؟

بر اثر یک سری تحقیقات و نظرسنجی از مردم، اینطور به نظر میرسه که خیلی از آدمها از رنگ دندونهای خودشون راضی نیستن. فاکتورهای زیادی روی رنگ دندون ها تاثیر میذارن، از جمله ژن، سن، چیزهایی که میخوریم، مینوشیم و یک سری داروها، که کنترل خیلی از این مواردی که گفتم در دسترس ما نیست. دندونهای لک دار شده ممکنه ناسالم نباشه و صرفا به خاطر مواد غذایی که شخص خورده و به مرور زمان تغییر رنگ داده باشه.

خیلی ها از رنگ دندونشون راضی نیستن

خیلی ها از رنگ دندونشون راضی نیستن

حقیقتی که درباره رنگ دندونهاتون وجود داره

دندونهایی که سفیدن و کاملا بدون نقص به نظر میان، ممکنه دارای عفونت های لثه یا پر از حفره و کرم خوردگی باشن. شاید باورش براتون سخت باشه ولی رنگ دندون ارتباط مستقیمی با وضعیت سلامت دندان نداره. به عنوان مثال، خیلی از دندانپزشک ها اعتقاد دارن لکه های تیره از دندونها در برابر خرابی دندون حفاظت می کنه. لکه های سیاه دارای کلسیم، فسفات، باکتری های مختلف و اشکالی از آهن و مس هست. این پزشک ها بر این باورند که این لکه ها از تیره تر شدن دندون ها و خرابیشون جلوگیری می کنن.

رنگ دندان ها

رنگ دندان ها

اهمیت بهداشت دهان

رنگ دندون های ما خیلی سریع اعتماد به نفسمون رو تحت تاثیر قرار میده و این قضیه تا ابد ادامه خواهد داشت، چون همه مون دوست داریم زیباتر دیده بشیم. بنابراین اگر دندونهاتون سفید هستن، دلیل نمیشه که هیچ وقت برای چکاپ به دندون پزشکی مراجعه نکنید و از طرف دیگه، اگه دندون هاتون لکه دارن و سفید نیستن، لازم نیست خجالت بکشید، چرا که لزوما دندونهای شما خراب نیست. از همه مهم تر سلامتی دندون ها مهمه و بعد هم انتخاب خودتونه که چقدر به ظاهرتون اهمیت بدین.

بهداشت دهان

بهداشت دهان