آکنه در واقع به وجود اومدن تاول های زرد و سفید یا جوش روی گونه، پیشانی، گردن و سینه است. حدود 70 درصد از نوزادان ممکنه به آکنه دچار بشن و بنابراین یه مشکل شایعه. معمولا تاول های قرمز آکنه نوزادان به صورت روزانه و یا حتی ساعتی شکل میگیرن و بعدش ناپدید میشن. آکنه اگر چه که ظاهری زننده داره اما بی ضرره و رفتار نوزاد شما رو دچار مشکل نمیکنه. اما چه چیز یا چیزهایی باعث به وجود اومدن آکنه میشن و چطور میشه از به وجود اومدنش جلوگیری کرد؟ در این مطلب تمام نکاتی که در این زمینه باید بدونین رو برای شما بیان میکنیم.

آکنه در نوزادان

آکنه در نوزادان

دو نوع آکنه وجود داره که در زمان های متفاوت در نوزادان به وجود میاد. در ادامه توضیحاتی در مورد اونها داده میشه:

آکنه در نوزاد کمتر از یه ماه

این نوع از آکنه در نوزادان با سن حدود سه هفته رخ میده. رنگ این آکنه از قرمز تا صورتی متغیره و سر نداره و برآمدگی هم ایجاد نمیکنه. معمولا فقط در صورت و بخصوص روی گونه ها به وجود میاد. این نوع از آکنه خفیف و ملایمه و باعث ناراحتی نوزاد نمیشه.

آکنه در نوزاد چند ماهه

فقط زمانی که نوزادان به سن سه یا چهار ماهگی میرسن رخ میده. این نوع از آکنه بسیار شدید تر از مورد قبلیه زیرا که ورم میکنن و باعث به وجود اومدن جوش میشن. همچنین ممکنه به دلیل خارشی که دارن، باعث ناراحتی نوزاد بشن.

آکنه در نوزادان چند ماهه به شکل جوش

آکنه در نوزادان چند ماهه به شکل جوش

آکنه در نوزادان چه مدت دوام میاره؟

آکنه در نوزادان کمتر از یه ماه ممکنه حدود یه ماه دووم بیاره و بعد از اون بدون گذاشتن هیچ اثری از بین بره. از طرف دیگه آکنه در نوزادان چند ماهه میتونه ماه ها باقی بمونه اما با رسیدن نوزاد به یه سالگی کم کم شروع به از بین رفتن میکنن. احتمال داره که این آکنه اثری از خودشون به جا بزارن و حتی نیاز به مداخله پزشکی داشته باشن.

دلایل به وجود اومدن آکنه در نوزادان

هیچ دلیل شناخته شده ای وجود نداره و حتی پزشکان رو هم دچار سردرگمی میکنه. البته فرضیه هایی در این زمینه وجود داره و ما در ادامه مهم ترین اونها رو بیان میکنیم. دقت کنین که این دلایل قطعی نیستن و فقط معروف ترین فرضیه ها در این مورد هستن:

1.انتقال هورمون ها از بدن مادر به نوزاد:

اغلب انتقال هورمون های مادر به وسیله شیر به بدن نوزاد رو به عنوان دلیلی برای آکنه قلمداد میکنن. تنها در صورتی که آکنه چند ساعت بعد از تولد به وجود بیاد اون وقت این دلیل میتونه درست باشه. شیر مادر مطمئن ترین غذا برای نوزاده حتی اگه دارای هورمون های مادر باشه و نمیتونه علت به وجود اومدن مشکلات پوستی باشه.

2. نارس و حساس بودن پوست نوزاد:

پوست بیرونی نوزادان در حال رشده به همین خاطر ممکنه که بسیار حساس باشن و به راحتی با اتفاقاتی مثل تغییر دما تحت تاثیر قرار بگیرن. تمام نوزادان پوست های حساسی دارن اما بعضی از نوزادان دچار آکنه میشن و بعضی نه. پس این فرضیه نمیتونه کامل باشه.

3.واکنش های حساسیت زا:

دلیل به وجود اومدن آکنه میتونه از عوارض حساسیت خاصی باشه، مثل حساسیت به غذا یا دارو. اگزما یکی از عوارض مرسوم واکنش های حساسیت زا هست که در عمل تفاوت زیادی با آکنه داره. علاوه بر این کودکانی هم که فقط با شیر مادر تغذیه میشن ممکنه دچار آکنه بشن. پس این فرضیه نمیتونه قطعی باشه.

انتقال هورمون از مادر به نوزاد یکی از فرضیه های به وجود اومدن آکنه است

انتقال هورمون از مادر به نوزاد یکی از فرضیه های به وجود اومدن آکنه است

آیا غذا باعث به وجود اومدن آکنه میشه؟

هنوز به صورت علمی مشخص نشده که خوردن غذای خاصی توسط مادر میتونه باعث به وجود اومدن آکنه در نوزادان بشه. نوزادان در این سن هنوز نمیتونن غذا بخورن به همین خاطر هیچ غذایی نمیتونه دلیل به وجود اومدن آکنه نوزادان باشه.

در نهایت میشه گفت آکنه در نوزادان دلیل مشخصی نداره و یه صورت خودبخود به وجود میاد. تغییر در ساختار پوست به خاطر رشد دائمی اون میتونه دلیل به وجود اومدن آکنه باشه. البته هنوز به صورت علمی تایید نشده و فقط یه حدسه. نیازی به نگرانی والدین در این زمینه وجود نداره اما شرایطی وجود داره که باید فورا به پزشک مراجعه کنین.

چه زمانی باید فورا به پزشک مراجعه کنیم؟

آکنه نوزادان خطرناک نیست اما تحت شرایطی باید حتما مورد توجه قرار بگیرن. از جمله این شرایط میشه به موارد زیر اشاره کرد:

  • اگه رنگ آکنه قرمز بسیار روشن باشه و مایع شفافی از خودش بیرون بده.
  • اگه سر آکنه زرد رنگ باشه یعنی زمانی که حمله باکتریایی در کار باشه.
  • وقتی که نوزاد به شدت از آکنه احساس ناراحتی کنه.
  • وقتی که آکنه همراه با تب بالا باشه که نشون دهنده عفونته.
  • اگه که احتمال بدین مشکل چیزی فراتر از آکنه یعنی اگزما و … هست.

روش های پیشگیری از آکنه نوزادان

به دلیل اینکه آکنه نوزادان هیچ علت مشخصی نداره و خودبخود به وجود میاد، نمیشه هیچ توصیه موثقی برای پیشگیری از اون ارائه داد اما شما میتونین دستورالعمل های عمومی رو به کار بگیرین. در ادامه تعدادی از این دستورها رو به شما ارائه میدیم که میتونین به وسیله اون ها پوست نوزادتون رو نرم و سالم نگه دارین:

همیشه پوست نوزاد رو تمیز نگه دارین

نوزادتون رو به صورت منظم و مرتب حمام کنین. این کار باعث میشه که صورت نوزاد عاری از باکتری و سلول های مرده بشه. علاوه براین عرق کردن نوزادان رو هم کنترل میکنه زیرا که غدد نوزادان (مربوط به عرق کردن) هنوز به طور کامل رشد نکردن و زیاده از حد عرق میکنن.

نوزادتون رو به صورت مرتب حمام کنین

نوزادتون رو به صورت مرتب حمام کنین

از لباس های نوزاد تمیز و راحت استفاده کنین

لباس نوزاد باید نرم و راحت باشه و فضای مناسب برای جابجایی و تهویه هوا رو داشته باشه. لباس های تنگ بخصوص در تابستون نوزادان رو اذیت میکنه و میتونه موجب بیماری های پوستی جدی بشه که نیاز به مداخله پزشک داشته باشه.

از لباس های راحت و مناسب استفاده کنین

از لباس های راحت و مناسب استفاده کنین

پوشک نوزاد رو مرتب عوض کنین

میتونین پوشک نوزاد رو به صورت منظم حتی اگه هنوز کثیف نشده باشه، عوض کنین. رطوبت و عدم تهویه میتونن از دلایل به وجود اومدن تاول و جوش باشن.

خشکی و رطوبت پوست نوزاد رو کنترل کنین

در تابستان های مرطوب پوست نوزاد رو خشک نگه دارین و در زمستون های خشک، پوست نوزاد رو مرطوب نگه دارین. خیلی مهمه که خشکی و رطوبت پوست نوزاد رو با توجه به فصل، رعایت کنین. چون پوست نوزاد هنوز به اندازه کافی رشد نکرده و میتونه رطوبت رو به خودش جذب کنه به همین خاطر شما باید به سلامتی پوست نوزاد توجه کنین.

رطوبت بدن نوزادان رو کنترل کنین

رطوبت بدن نوزادان رو کنترل کنین

به جوش ها هیچ آسیبی وارد نکنین

هیچ وقت نباید جوش ها به وجود اومده رو دستمالی کنین. ور رفتن با جوش باعث بدتر شدن شرایط میشه و ممکنه موجب وقوع بیماری جدی بشه که نیاز به مداخله پزشک داشته باشه. گاهی اوقات جوش های پوستی مصداق آکنه نیستن و ناشی از دیگر مشکلات پوستی هستن.