آموزش کامل نحوه تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ

در مطلب قبل در مورد زاموفیلیا و نحوه نگهداری و نور آب و خاکش باهاتون صحبت کردم و یه چیزایی هم در مورد تعویض گلدان و تقسیم ریزوم هاش گفتم. حالا قصد دارم در مورد تکثیرطاموفیلیا از طریق برگ اطلاعاتی...

حنا باقریه
حنا باقریه آپدیت:
زاموفیلیا گیاهی قابل تکثیر بوسیله برگ

در مطلب قبل در مورد زاموفیلیا و نحوه نگهداری و نور آب و خاکش باهاتون صحبت کردم و یه چیزایی هم در مورد تعویض گلدان و تقسیم ریزوم هاش گفتم. حالا قصد دارم در مورد تکثیرطاموفیلیا از طریق برگ اطلاعاتی رو در اختیارتون بذارم. میخوام براتون از یه تجربه جالب بگم. از تجربه ای که شاید یکم به وقت و مدت زیادی نیاز داشته باشه تا به جواب برسه. شاید بار اول یا دوم به جواب دلخواه نرسید اما مطمین باشید با آزمون و خطا بالاخره شیرینی این تجربه رو حس میکنید. یه چیزی مثل مادر شدن یا تولد فرزند جدید.

برای من تمام گیاهانم مثل بچه هام میمونن. آخه خیلیاشونو خودم پرورش دادم. میخوام این تجربه رو در اختیارتون قرار بدم و شما رو در این حس ناب شریک کنم.

زاموفیلیا گیاهی قابل تکثیر بوسیله برگ

زاموفیلیا گیاهی قابل تکثیر بوسیله برگ

راه های تکثیر زاموفیلیا

اولین و راحت ترین راه برای تکثیر هرگیاهی از طریق ریشه گیاه هست. قاعدتا زاموفیلیا هم از این قاعده و قانون مستثنی نیست. شما میتونید ریزوم گیاه رو از هم جدا کنید اما کاملا مواظب باشید به ریزوم گیاه هیچ آسیبی وارد نشه. ریزوم رو به گلدان جدید با زهکش مناسب انتقال بدید و اطراف گیاه رو با خاک مخصوص گیاه پر کنید. در 90% مواقع این روش به نتیجه دلخواه میرسه پس نگران نباشید.

مراحل تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ

این گیاه که ازش بطور مفصل براتون مطلب گذاشتم رو مثل بعضی ازگیاهان دیگه میتونید از طریق برگ هم تکثیر کنید. چند عدد از برگهای شاداب و سرحال گیاه رو با یک تیغ کاملا استریل شده و تیز ببرید.

برگهای تازه و سالمی رو از شاخه اصلی جدا کنید

برگهای تازه و سالمی رو از شاخه اصلی جدا کنید

ساقه ی برگها رو کوتاه کنید و از قسمت پایین برگ، برگها رو در پیت ماس(در مورد انواع خاکها در این لینک توضیح دادم) قرار بدید. قبل از اون بوسیله آبپاش سطح پیت ماس رو مرطوب کنید.

برگهارو از قسمت پایین تا نصفه در پیت ماس مرطوب قرار بدید

برگهارو از قسمت پایین تا نصفه در پیت ماس مرطوب قرار بدید

برای اینکه برگها بتونن به سرعت بهتری در خاک ریزوم دار و ریشه دار بشن، روی سطح ظرف رو پلاستیک کشی میکنیم تا به اصطلاح شرایط گلخانه ای رو برای برگها بوجود بیاریم. فراموش نکنید روی پلاستیک سوراخ ریزی بزارید تا برگها بتونن تنفس کنن. سطح پیت ماس رو هم یک روز در میان کمی آبپاشی کنید تا رطوبت محیط از بین نره.

پلاستیک کشی و ایجاد ریز گلخانه

پلاستیک کشی و ایجاد ریز گلخانه

کمی صبور باشید و به برگها اجازه بدید روند عادی خودشونو طی کنند . بین دو الی سه ماه شاهد بوجود آمدن ریزوم ها خواهید بود .

ریزوم تازه متولد شده

ریزوم تازه متولد شده

بعد از مدتی که گفتم و وفتی مراحلی که عکسشو گذاشتم طی شد، گیاه رو که دارای ریزوم و ریشه شده به گلدان جدید منتقل کنید.

نمای نزدیک ریزوم تازه متولد شده

نمای نزدیک ریزوم تازه متولد شده

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *