بافتنی همیشه از علایق من بوده که بارها خودم خدمتتون عرض کردم و علاقه شدیدی هم به یادگیریش دارم. اینه که دست به قلاب شدم و با چندتا فیلم آموزشی دارم تمرین میکنم. اگه یادتون باشه پارسال آموزش بافت شال گردن انگشتی رو قرار داده بودم که واقعا آسون بافته میشد و حتی بچه هام میتونن به راحتی یادش بگیرن و نتیجه بسیار زیبایی هم داشت. در این مطلب یک مرحله جلو تر میریم و آموزش بافت یه شال گردن با طرح گیس بافت رو براتون میذارم. این شال گردن احتیاج به این داره که شما حداقل زنجیر زدن با قلاب رو بلد باشید که واقعا هم راحته و در همین مطلب یه توضیحی میدیم.

آموزش بافت شال گردن

آموزش بافت شال گردن

لوازم مورد نیاز برای بافت شال گردن گیس بافت

  • کاموا در چند رنگ
  • قلاب متناسب با ضخامت کاموا
  • یک ته برش زده از کارتون به عرض 5 سانتیمتر و طول 20-30 سانتیمتر
  • قیچی
لوازم مورد نیاز برای بافت شال گردن

لوازم مورد نیاز برای بافت شال گردن

آموزش بافت شال گردن

برای بافت این شال گردن به زنجیر زدن با قلاب احتیاج داریم.

1

1

مثل عکس زیر ابتدا یک حلقه کوچک رو گره میزنیم و قلاب رو از داخلش رد میکنیم. سمت دیگه نخ رو دور انگشت دست چپ میپیچیم و با دست راست قلاب رو میگیریم و با انگشت اشاره و شست انتهای گره رو نگه میداریم. (مثل شکل 2 و 3 در عکس زیر). بعد هم قلاب رو از داخل حلقه رد میکنیم و باهاش نخ رو میگیریم و از حلقه میکشیم بیرون. این میشه یک زنجیره. امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

2

2

برای بافت شال گردن باید به اندازه قد شال گردنی که میخواید ببافید زنجیره بزنید. شاید حدود 200 تا و بیشتر. فقط عددش باید مضربی از 4 باشه و اینکه تعداد زنجیر ها رو به خاطر بسپارید که در رنگ های دیگه ای که میخواید ببافید دچار مشکل نشید و اندازش کم و زیاد نشه.

3

3

بعد از اینکه زنجیره ها رو زدید  و تموم شد، آخرین زنجیر رو کمی بکشید تا مثل شکل زیر گشاد شه و دور کارتونی که آماده کردید بندازید. مثل شکل پایین.

4

4

حالا از سوراخ زنجیره پایین تر قلاب رو رد کنید و نخ رو ازش بکشید بیرون.(عین زنجیر زدن بالا). بعد هم از پایین به دور کارتون بندازید.

5

5

این کار رو اونقدر ادامه بدید که زنجیره هاتون تموم شه. آخر نخ رو هم به دور زنجیره آخر گره بزنید.

6

6

دو رنگ از این نوار ها ببافید و آماده کنید.

7

7

حالا قلاب رو از چهارتا از حلقه های یک رنگ رد کنید و چهارتا حلقه از رنگ بعدی رو ازش رد کنید. به همین ترتیب ادامه میدیم تا نوار ها به انتها برسن. انتهاش رو هم فعلا باز میذاریم و آخر کار با کاموا تزیین میکنیم.

8

8

خیلی از دوستان در مورد عکس بالا سوال پرسیده بودن و اینکه درست متوجه نشدن و احتمالا عکس براشون واضح نبود. من این مراحل رو انجام دادم و عکس گرفتم و براتون قرار دادم تا انشاالله واضح تر باشه.

ببینید عکس پایین در مرحله اول نخ طوسی رو از آبی رد کردم. حالا یک حلقه طوسی رنگ باز مونده. در شکل دوم و سوم، نخهای آبی دیگه ای رو جدا کردم و از داخل حلقه طوسی رد کردم و همونطور که در شکل 3 مشخصه، حالا یک حلقه آبی باز میمونه که باید نخ های طوسی جدید رو ازش رد کنیم. و باز آبی و دوباره طوسی… انشاالله که ایندفعه واضح شده باشه و برای دوستای گلم مشکلی پیش نیاد.

عکس های واضح تر از مرحله 8

عکس های واضح تر از مرحله بالا

برای واضح تر دیدن روی عکس کلیک بفرمایید.

عکس پایین نتیجه نهایی بافت دو نوار به هم دیگه اس.

9

9

برای اضافه کردن نوار به بافت قبلی مثل قبل عمل میکنیم. با این تفاوت که اینبار احتیاجی به زنجیره زدن اول نیست و از زنجیر های کناری همون کار استفاده میکنیم. نخ مورد نظرتون رو به ابتدای بافت قبل گره میزنیم. قلاب رو از اولین سوراخ زنجیر رد میکنیم و نخ رو بیرون میکشیم و مثل مراحل قبلی ادامه میدیم تا به انتهای کار برسیم.

10

10

11

11

12

12

رنگ بعدیش رو هم باید از قبل آماده کنیم و مثل مراحل قبلی دو نوار جدید رو به هم ببافیم.

13

13

به همین ترتیب شال گردن بافته میشه. به تعدادی که علاقه دارید میتونید با بیشتر کردن نوار هایی که اضافه میکنید عرض شال گردنتون رو زیاد کنید.

برای قسمتهای انتهای کار که باز مونده به رنگ دلخواهتون مقداری کاموا به طول حدود 40 سانت ولی هم اندازه برش میزنیم و از لای حلقه های آخر کار رد میکنیم و مثل دو عکس پایین گره میزنیم.

14

14

15

15

به همین سادگی و زیبایی شال گردن شما آماده مشه که هم میتونید برای خودتون ببافید و هم به عزیزانتون هدیه بدید.

دوستان گلم این بافت بسیار ساده اس و فقط و فقط نیاز به این هست که نخ و قلاب رو بگیرید دستتون و امتحان کنید. اون وقته که کاملا متوجه کار میشید.

بافت شال گردن

بافت شال گردن

4/5 - (8 امتیاز)