درست کردن وسایل دست ساز یکی از بهترین سرگرمی هاست. وقتی وسایل دست ساز رو درست میکنید با دیدن نتیجه ی کار، کلی ذوق میکنید و حالتون خوب میشه. در ادامه ی مطلب آموزش ساخت یک سینی خیلی جذاب و بامزه رو براتون گذاشتم. قبلا هم آموزش ساخت یک سینی با رزین رو براتون گذاشته بودم. کار کردن با رزین خیلی سادست و نتیجه ی کار هم خیلی جذابه. امیدوارم از این سینی دست ساز خوشتون بیاد و اون رو درست کنید.

آموزش ساخت سینی با صدف و ستاره دریایی

آموزش ساخت سینی با صدف و ستاره دریایی

وسایل مورد نیاز برای ساخت سینی با تم دریایی

  • سینی چوبی
  • چسب چوب
  • قلم مو
  • رنگ چوب
  • محافظ پلی اورتان
  • دستگیره کابینت
  • صدف های خرد شده
  • رزین دو جزئی
  • صدف و ستاره دریایی
وسایل مورد نیاز برای ساخت سینی با صدف و ستاره دریایی

وسایل مورد نیاز برای ساخت سینی با صدف و ستاره دریایی

مراحل ساخت سینی با تم دریایی

شما برای انجام این کار هم می تونید از یک سینی چوبی ساده استفاده کنید و هم اینکه میتونید یک جعبه چوبی با سایز مناسب رو انتخاب کنید. در اولین مرحله شما باید سینی چوبی رو آب بندی کنید که مطمئن بشید گوشه های اون درز باز نداشته باشه. پس با چسب چوب گوشه های سینی رو بپوشونید.

آب بندی کردن سینی چوبی

آب بندی کردن سینی چوبی

با یک براش فومی چسب چوب ها رو پخش کنید که هم درز ها کاملا بسته بشن و هم اینکه چسب یک جا و به صورت گلوله شده خشک نشه.

پخش کردن چسب های گوشه سینی

پخش کردن چسب های گوشه سینی

سینی رو طبق سلیقه خودتون با رنگ های مخصوص چوب رنگ کنید. میتونید سینی رو یک رنگ کنید و یا از چند رنگ استفاده کنید. در اینجا سعی شده از رنگ های مات با تم دریایی استفاده بشه. همچنین سینی به صورت یکدست رنگ نشده و یک جاهایی چوب زیر کار دیده میشه تا طبیعی تر به نظر برسه.

رنگ کردن سینی

رنگ کردن سینی

بعد از اینکه رنگ سینی خشک شد. با یک لایه محافظ پلی اورتان داخل و بیرون سینی رو بپوشونید تا در اثر استفاده رنگش آسیب نبینه و خراب نشه.

پوشاندن سینی با لایه محافظ پلی اورتان

پوشاندن سینی با لایه محافظ پلی اورتان

ممکنه شما از سینی استفاده کنید که خودش دسته داشته باشه ولی اگه نداشت و یا شما از جعبه چوبی برای این کار استفاده کردید، میتونید با دستگیره های کابینت برای سینی تون دسته بذارید. اول جاش رو مشخص کنید، با دریل سوراخ کنید و بعد دسته ها رو پیچ کنید.

وصل کردن دسته ها

وصل کردن دسته ها

کف سینی رو صدف های خرد شده بریزید. این صدف های خرد شده رو از لوازم خرازی های بزرگ میتونید تهیه کنید. حتی میشه اونها رو از کنار دریا هم جمع کرد.

پوشاندن کف سینی با صدف های خرد شده

پوشاندن کف سینی با صدف های خرد شده

اگه تا به حال از رزین استفاده نکردید باید بهتون بگم که کار خیلی آسونیه. رزین دو جرئی شامل دو ماده هست یکی رزین و دیگری هاردنر. به طور معمول شما باید ابتدا به اندازه مساوی رزین و هاردنر رو در لیوان های پلاستیکی مدرج جداگونه بریزید.

ریختن رزین و هاردنر در لیوان های پلاستیکی

ریختن رزین و هاردنر در لیوان های پلاستیکی

رزین و هاردنر رو پس از اندازه گیری داخل یک لیوان پلاستیکی دیگه خالی کنید و با یک چوب بستنی اونها رو به خوبی در حد 2 دقیقه هم بزنید. بعد برای اطمینان، رزین و هاردنر مخلوط شده رو داخل یک لیوان تمیز دیگه بریزید و با یک چوب بستنی تمیز مجددا یک دقیقه دیگه هم بزنید.

مخلوط کردن رزین و هاردنر

مخلوط کردن رزین و هاردنر

مخلوط رزین و هاردنر رو به آرامی کف سینی روی صدف های خرد شده بریزید. تقریبا در حدود 6 تا 9 ساعت زمان نیاز هست تا رزین خشک بشه. در این مدت اصلا بهش دست نزدیک تا کاملا خشک بشه.

ریختن مخلوط رزین و هاردنر کف سینی

ریختن مخلوط رزین و هاردنر کف سینی

طبق دستوری که در بالا گفته شده مجددا مقدار کمی رزین و هاردنر رو با هم مخلوط کنید. یک لایه خیلی نازک مخلوط رزین رو روی لایه ی رزین خشک شده بریزید و بعد صدف ها و ستاره های دریایی رو کف سینی با هر نظم و ترتیبی که دوست دارید بچینید. قرار نیست که رزین روی ستاره ها رو بپوشونه فقط باید مقدار کمی باشه که اونها رو سرجاشون ثابت نه داره. صبر کنید تا لایه رزین خشک بشه.

چیدن ستاره ها و صدف ها کف سینی

چیدن ستاره ها و صدف ها کف سینی

حالا مجددا رزین و هاردنر رو ترکیب کرده و روی صدف و ستاره های دریایی بریزید. با توجه به اینکه ستاره های شما چقدر ضخامت دارند ممکنه نیاز باشه سه تا 4 لایه رزین درست کنید و روی اونها بریزید تا جایی که سطح اونها کاملا زیر مخلوط رزینی قرار بگیره.

پوشاندن صدف ها با رزین

پوشاندن صدف ها با رزین

چون لایه رزین خیلی ضخیم شده باید حداقل 24 ساعت بهش زمان بدید تا کاملا خشک بشه. حواستون باشه که حتما سینی رو روی یک سطح صاف قرار بدید که بعد از خشک شدن رزین و آماده شدن سینی سطح داخلی سینی تون کج نباشه.

خشک شدن رزین

خشک شدن رزین

به همین راحتی می تونید سینی های جذاب و دوست داشتنی با وسایلی که دوست دارید بسازید و از هنر خودتون لذت ببرید.

سینی با تم دریایی

سینی با تم دریایی

4.3/5 - (6 امتیاز)