آموزش مرحله به مرحله ساخت تراریوم با جزئیات و نکات

نگهداری از تراریوم ها کار بسیار راحت و ساده ای هست. این باغ شیشه ای هم زیبایی رو برای خونه و محل کارتون به ارمغان میاره و هم اینکه مورد بسیار خوبی برای دادن هدیه خواهد بود. و چه عالی...

حنا باقریه
حنا باقریه آپدیت:
تنفس تراریوم قبل از آبپاشی مجدد

نگهداری از تراریوم ها کار بسیار راحت و ساده ای هست. این باغ شیشه ای هم زیبایی رو برای خونه و محل کارتون به ارمغان میاره و هم اینکه مورد بسیار خوبی برای دادن هدیه خواهد بود. و چه عالی تر اینکه بتونید این تراریوم رو با دست خودتون بسازید. اگه علاقه دارید که ساختن باغ شیشه ای یا تراریوم رو یاد بگیرید با من همراه باشید تا تراریوم رو مرحله به مرحله درست کنیم.

برخلاق وجود علاقه مندان زیاد به نگهداری و پرورش از گل و گیاه، خیلی ها هیچ علاقه ای به نگهداری از گلهای طبیعی ندارن و هیچ استقبالی از این کار نمیکنن. وقتی دلیل رو از هر کدوم از این افراد جویا میشی، اصلیترین دلیل اونها برای امتناع از نگهداری از گل و گیاه، بی حوصلگی و فراموشکاریشون در آبدهی به گیاهه. اما من واسه این افراد هم پیشنهاد خوبی دارم. تراریوم یا استفاده از باغ شیشه ای برای گیاهان باعث میشه هم گیاه و طبیعت رو به خونه ها و محل کارتون بیارید و هم اینکه دفعات آبدهی کمی رو متحمل بشید.

تراریوم , باغ شیشه ای زیبا

تراریوم , باغ شیشه ای زیبا

مهمترین نکته شناخت در مورد نوع تراریوم

از اونجایی که تراریوم ها انواع مختلفی به لحاظ گیاهی داره، پس باید شناخت کافی از گیاه مورد استفاده برای کاشت تراریومتون داشته باشید. چون هر گیاه به بستر کشت، شرایط نگهداری و آبدهی خاص خودش نیاز داره و از همه مهمتر خاک مورد نیازتون هست.

مرحله اول: انتخاب ظرف تراریوم

برای تهیه تراریوم شما میتونید از هر ظرف شیشه ای بلاستفاده ای، استفاده کنید. از یک لیوان شیشه ای گرفته تا تنگ ماهی عید. لامپ و یا ظرف مخصوص تراریوم. فقط اینو یادتون باشه که ظرفتون ضخامت کافی رو داشته باشه تا در حین کار نشکنه و اینکه هر چه دهانه ظرف گشاد تر باشه کار شما برای کاشت گیاه راحتتر میشه. من برای اینکار از تنگ ماهی شب عیدم استفاده کردم.

انتخاب گیاه و طرف مورد نظر

انتخاب گیاه و طرف مورد نظر

مرحله دوم: انتخاب گیاه مورد نظر

گیاه مورد استفاده در تراریوم ها به دو دسته تقسیم میشن.

 1. گیاهان آپارتمانی: همونطوری که از اسم گیاه متوجه میشید، گیاه آپارتمانی به خاکی با قدرت جذب رطوبت بالاتری نیاز داره. همچنین این گیاه به غبار پاشی بیشتری هم نیاز داره تا بتونه شادابی خودش رو حفظ کنه. من این گیاه رو برای افراد با حوصله برای رسیدگی پیشنهاد میکنم.
 2. کاکتوسها: اگر به کاکتوسها علاقه دارید میتونید از مجموعه ای از این گیاهان، تراریومی تهیه کنید. یادتون نره که کاکتوس ها برخلاف گیاهان آپارتمانی رطوبت گریز هستند و تا مدتها به آب نیازی ندارند .پس افراد فراموشکار و بی حوصله از کاکتوسها تراریوم درست کنن.

مرحله سوم : انتخاب بستر کشت (خاک) مناسب

بعد از انتخاب گیاه، با توجه به نوع اون باید بستر و خاک مناسب رو برای این تراریوم انتخاب کنید. بستر کشت شامل سه لایه یعنی لایه زهکش، لایه میانی، لایه فوقانی یا بالایی میشه.

لایه زهکش برای تراریوم

لایه زهکش برای گیاهان آپارتمانی و همینطور کاکتوسها بطور مشترک پوکه معدنی و یا شن شسته هست. دلیل استفاده از پوکه برای زهکش اینه که آب زیادی و اضافه داده شده به گیاه رو توی خودش جا میده و باعث میشه خاک تراریوم باتلاقی نشه و ریشه گیاه از بین نره.

پوکه معدنی بسته بندی آماده

پوکه معدنی بسته بندی آماده

لایه میانی برای تراریوم

لایه میانی برای گیاهان آپارتمانی حدود دوسانت پرلیت هست که من پرلیت رو با خاک کوکوپیت و پیت ماس مخلوط کردم و نتیجه بهتری رو ازش گرفتم. در عوض هم برای گیاهان آپارتمانی و هم برای کاکتوسها از لایه میانی ذغال کوبیده شده یا خاکه ی ذغال با قطر یک سانتی متر استفاده کردم. دلیل من برای استفاده از خاکه ذغال اینه که ذغال تصفیه کننده ی بسیار خوب هوا برای تراریوم و خاک اونه. پس برای جلوگیری از بوی نامطبوع تراریوم سعی کنید از ذغال کوبیده در لایه میانی استفاده کنید.

استفاده از ذغال کوبیده شده بعنوان لایه میانی

استفاده از ذغال کوبیده شده بعنوان لایه میانی

لایه فوقانی خاک برای تراریوم

لایه فوقانی برای گیاهان آپارتمانی مخلوطی از کوکوپیت، پرلیت و ( پیت ماس به مقدار کم ) هست اما برای کاکتوس ها از خاک مخصوص کاکتوس که مخلوطی از ماسه بادی و شن شسته هست استفاده کنید.

مخلوط کوکوپیت و پرلیت و مقدار کمی پیت ماس برای لایه فوقانی گیاهان آپارتمانی

مخلوط کوکوپیت و پرلیت و مقدار کمی پیت ماس برای لایه فوقانی گیاهان آپارتمانی

کاشت تراریوم مرحله به مرحله

ابتدا ظرف مورد نظرتون رو با آب و صابون بشویید و اونو خشک کنید. ته ظرف رو پوکه معدنی بریزید تا زهکش رو آماده کرده باشید.

استفاده از پوکه معدنی برای زهکش

استفاده از پوکه معدنی برای زهکش

در مرحله دوم برای لایه میانی از ذغال کوبیده شده به قطر یک سانتی متر استفاده کردم.

لایه میانی , ذغال کوبیده شده

لایه میانی , ذغال کوبیده شده

بعد از لایه میانی نوبت به لایه فوقانی میرسه که من از مخلوط کوکوپیت و پرلیت و همینطور مقدار کمی پیت ماس استفاده کردم. چون گیاهان مورد استفاده من از دسته آپارتمانی ها هستن.

لایه فوقانی

لایه فوقانی

با اینکه میدونم غیر بهداشتیه و کارم اشتباهه اما من از لمس خاک لذت میبرم. شما لطفا دستکش باغبونی دستتون کنید.

بعد از اینکه یک سوم از شیشه رو پر کردید، هر نقطه از خاک رو که قراره گیاه کاشته بشه گود کنید و گیاه رو بعد از خارج کردن از گلدانش و جدا کردن خاک اضافی اون توی خاک تراربوم قرار بدید و اطرافش رو با خاک پر کنید.

ایجاد گودال برای قرار دادن گیاه

ایجاد گودال برای قرار دادن گیاه

تکاندن خاک گیاه

جدا سازی خاک اضافی  گیاه

قراردادن گیاه از ریشه در خاک و پر کردن اطراف گیاه

قراردادن گیاه از ریشه در خاک و پر کردن اطراف گیاه

برای بقیه گیاهان هم همین روند رو ادامه بدیدو تک تک گیاهان رو بکارید اما یادتون باشه گیاهانی رو انتخاب کنید که شرایطشون با هم مشابه باشه.

گیاهی مثل کراسولا پرپینی رو هرس کرده و بعد بکارید.

هرس کردن کراسولا پرپینی قبل از قرار دادن در خاک

هرس کردن کراسولا پرپینی قبل از قرار دادن در خاک

از جمله گیاهان رونده ای که هم به تراریومتون زیبایی بیشتری خواهد داد و هم اینکه رطوبت رو حفظ خواهد کرد گیاه اشک نوزاد هست.

گیاه رونده اشک نوزاد

گیاه رونده اشک نوزاد

ریشه گیاه بعد از جدا کردن خاک اضافی

ریشه گیاه بعد از جدا کردن خاک اضافی

بعد از انجام تمامی مراحل و کاشت گیاهان اطراف گیاهان رو با خاک پر کنید.

پرکردن اطراف گیاه با خاک

پرکردن اطراف گیاه با خاک

تراریوم بعد از خاک ریزی

تراریوم بعد از خاک ریزی

تراریوم کاکتوسها

تراریوم کاکتوسها

خاک کاکتوس برای لایه فوقانی تراریوم کاکتوس

خاک کاکتوس برای لایه فوقانی تراریوم کاکتوس

نکاتی که در خصوص چگونگی آبدهی و حفظ رطوبت تراریوم ها

( یادتون باشه تراریوم گلدان نیست ) پس به آبدهی بسیار کمی نیاز داره. به تراریوم کاکتوسها هر بیست روزی یکیار یک لیوان آب بدید. اما برای حفظ رطوبت تراریوم گیاهان آپارتمانی میتونید روزانه گیاهان رو غبارپاشی کنید و اگر فراموش میکنید، هفته ای دوبار تراریوم رو آبپاشی کنید و درب تراریوم رو سلفون کشی کنید تا بتونه رطوبت رو حفظ کنه.

تراریوم سلفون کشی شده و بخار گرفته

تراریوم سلفون کشی شده و بخار گرفته

هر روزی که تراریوم رو قراره آبپاشی کنید یک ساعت بهش اجازه تنفس بدید.

تنفس تراریوم قبل از آبپاشی مجدد

ریز تراریوم اشک نوزاد

ریز تراریوم اشک نوزاد

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • یلدا یلدا

  خیلی عالی بود مرسی🥰💞♥

 • ایران ایران

  سلام بسیارعالی بود. فقط یک سوال داشتم لازم نیست که کف ظرف مورداستفاده سوراخ باشد؟

 • #a.s #a.s

  بسته به اندازه و سایز شیشه مورد نیازتون تعداد گیاهان داخل رو میشه تهیه کرد..برای تنگ های شیشه ای بزرگ 4_5 عدد کاکتوس سایز کوچیک و متوسط عالی میشه...بذر گیاه شاهی ریز هم میشه بخرید بین گیاهاتون استفاده کنید ک پر تر جلوه کنه و زیبا بشه...از وسایل تزیینی هم میشه استفاده کرد مثل صدف انواع سنگ و صخره وسایلی ک توی آکواریوم ماهی ها استفاده میکنن...بذر ها بسیار مناسب هستن و واسه سبزه عید هم مناسب هستن...امیدوارم کمک کرده باشم به دوستانم در این زمینه ممنون

 • #a.s #a.s

  سلام مرسی از اینکه مردم آریایی عاشق طبیعت و زمین هنوز هم هستن..من این تراریوم زیبا رو با کاکتوس با کمک همسرم درست کردیم..خیلی جذابه..وسایل کامل تراریوم رو میتونید از بذر فروشی ها و مغازه هایی ک در ارتباط با کشاورزی و بذر و سموم هستن تهیه کنید هم زغال سنگ رو ب صورت بسته ای میشه خرید هم خاک و کود و وسایل مورد نیازتون.. تنگ هم ک میشه از بلور فروشی ها و آکواریوم دار ها خرید..با سنگ رنگی... بسیار پسندیده و لذت بخش هستن همه گیاهان..من ک عاشق کاکتوس هستم و با همسرم دو تا تراریوم بزرگ کاکتوس درست کردیم...حتما امتحان کنید.. مرسی

 • abolfazl abolfazl

  سلام عالی بود.فقط ی سوال میشه تو تنگم چند تا کاکتوس بکارم؟؟

 • Marjan Marjan

  سلام ممنون از تمام اطلاعات و راهنمایی هاتون ? من میخوام به عنوان کار شروعش کنم آیا محیط آب و هوای شهر هم اثر داره بر روند کار؟ من کرمان زندگی میکنم.ممنون میشم جواب بدین.

 • افسانه افسانه

  سلام ببخشید گلدان تراریوم همیشه باید سلفون روی درش باشه؟

 • مهدی مهدی

  عالی بود ممنون

 • رضا رضا

  سلام من علاقه مند شدم به این کار برای شروع راهنمایی کنید .ممنون

نیل ارت

کسب درآمد در خانه از اینترنت

کوپن تخفیف 20 درصدی 2nafare