بعیده کسی یه تراریوم یا باغ شیشه ای با گیاهان شاداب و سرحال و با چیدمان خوب ببینه و خوشش نیاد.

میدونی چطور میشه یه تراریوم خوشگل ساخت؟ چه گیاهانی مناسب تراریوم هستن؟ و چطور باید تراریوم آبیاری کنی؟ توی این مطلب قراره به این سوالا جواب بدیم.

استفاده از تراریوم توی خونه میتونه یه راه کم هزینه و خیلی زیبا برای تنوع دادن به چیدمان خونه مون باشه و توی مطلب چطور از تراریوم در چیدمان منزل استفاده کنیم؟ در مورد روش های استفاده از تراریوم نکات خوبی رو میتونی بخونی.

تراریوم خانگی
تراریوم خانگی

وسایل مورد نیاز برای ساخت تراریوم

  • شیشه
  • زغال فعال تکه شده (فروشگاه های آکواریوم و فروشگاه های اینترنتی دارن)
  • خاک
  • دستکش
  • گیاهان تراریوم
  • خزه
  • آب پاش
  • بیلچه

شیشه ی تراریوم رو از کجا بخریم؟

اگه تهران هستید که بهتون این مژده رو میدم که انواع شکل و فرم شیشه ها و همه ی لوازمی که برای ساخت تراریوم نیاز دارید رو میتونید توی چند تا بازار گل بزرگ تهران پیدا کنید.

کافیه سرچ کنید بازار گل و توی گوگل مپ ببینید که نزدیک ترین بازار گل به شما کجا میشه. بازار گل محبوب من بازار گل محلاتی هست که فکر کنم از همه شون هم بزرگتره و هم قیمت هاش بهتره.

اگه هم تهران نیستید توی شهرتون حتما فروشگاه های آکواریوم و تنگ ماهی هست. شیشه های تراریوم رو میتونید از همون فروشگاه ها تهیه کنید.

البته صفحات اینستاگرام و سایت های فروش شیشه هم هستن که میتونید ازشون اینترنتی خرید کنید.

وسایل مورد نیاز
وسایل مورد نیاز

چطور تراریوم بسازیم؟

۱. اول شیشه رو خوب بشویید و تمیز کنید. بعد حدودا 2 الی 5 سانت از کف ظرف رو با زغال فعال پر کنید.

زغال باعث از بین رفتن بو و سم موجود در تراریوم میشه و همچنین به زهکشی مناسبش کمک میکنه که ریشه گیاه رطوبت نداشته باشه که زود خراب بشن.

چون ظرف شما شیشه ای هست و راهی برای سوراخ کردن کف اون ندارید تا آب اضافی که به گیاه میدید خارج بشه، زغال کمک میکنه ریشه گیاه نپوسه.

ریختن ذغال
ریختن زغال

۲. لایه ی روی زغال رو هم از ترکیب خاک و زغال استفاده کنید.

حدودا یک سوم تا یک چهارم از ظرفتون رو از ترکیب زغال و خاک پر کنید و فشرده کنید تا هوایی داخلش نمونه.

ترکیب ذغال و خاک
ترکیب زغال و خاک

۳. خاک اضافی ریشه ی گیاه رو به آرومی جدا کنید و گیاه رو با دقت داخل ظرف شیشه ای بذارید.

گذاشتن گیاه در ظرف
گذاشتن گیاه در ظرف

۴. بعد با دقت اطرف گیاه رو با خاک پر کنید و فشار بدید طوری که ریشه ها رو کاملا بپوشونه و به اندازه کافی از لبه ظرف فاصله داشته باشه.

۵. بعد از اینکه خاک رو کاملا روی سطح ریشه ها پخش کردید، وقت گذاشتن خزه اس.

برای تراریوم خزه از شن و سنگ بهتره. از این لحاظ که بو و آب اضافی که ممکنه باعث خرابی ریشه بشه رو جذب میکنه. همچنین باعث زیبایی و تمیزی تراریوم میشه.

گذاشتن خزه
گذاشتن خزه

۶. گیاهان رو به مقدار کم آب بدید و در جایی که نور کافی هست بذارید( فقط نور مستقیم آفتاب نباشه).

آبدهی
آبدهی

چه خاکی برای تراریوم مناسبه؟

بهترین خاک برای اکثر گیاهان خاک باغچه اس که با کوکوپیت و پیت ماس ترکیب شده باشه. اگه مایلید اطلاعات بیشتری در مورد خاک ها بدست بیارید و بدونید هر جزئی از خاک چه فایده ای برای گیاه داره میتونید مطلب خاک های مناسب رشد گیاهان رو بخونید.

چه گیاهانی مناسب تراریوم هستن؟

اکثر گیاهان رو میتونید توی تراریوم کار کنید. فقط کافیه به این نکته توجه کنید که گیاه خیلی بلند نشه و همچنین همه ی گیاهانی که در یک تراریوم میکارید باید شرایط نگهداری (مثل میزان آبدهی و نور) یکسان داشته باشن.

انواع ساکولنت ها چون هم متنوع هستن و هم شرایط نگهداری شون حدودا یکی هست میتونن گزینه ی مناسبی برای نگهدارید در تراریوم باشن.

چطور تراریوم رو آبیاری کنیم؟

میزان آبدهی تراریوم بستگی به گیاه و محیط رشد داره. ولی باید این موضوع رو در نظر بگیریم که راهی برای خروج از آب وجود نداره به همین دلیل بهتره کم آبیاری بشه تا ریشه گیاه نپوسه.

بهترین روش اینه که هر بار قبل از آبدهی، خاک رو چک کنید که چه میزان رطوبت داره.

4/5 - (2 امتیاز)