یکی از تزیینات دیواری که میتونه دیوارای خالی اتاق رو از یکنواختی و سادگی دربیاره تابلوهای هنریه. اونها مدلهای متنوعی دارن که انواع سه بُعدی و حجمی اون میتونه جذاب تر و برجسته تر از بقیه مدلها باشه. امروز با هم روش ساخت یه تابلوی گلدونی برجسته و سه بعدی رو یاد میگیریم که هم به عنوان یه تابلو و هم یه گلدون جذاب میتونه زیبایی خاصی به دیوار اتاق بده که میتونین ازش به عنوان یه گلدون دیواری یا رومیزی برای انواع مختلف گل های طبیعی و مصنوعی استفاده کنین.

وسایل مورد نیاز برای ساخت تابلو گلدونی سه بعدی

  • بوم نقاشی یا مقوای ضخیم یا ورق نازکی از نئوپان
  • نی رنگی (بهتره از نوع دو رنگش استفاده کنین)
  • فوم یا مقوای سفید
  • گل مصنوعی یا طبیعی
  • چسب حرارتی یا چسب چوب

    وسایل مورد نیاز برای ساخت تابلو گلدونی سه بُعدی

    وسایل مورد نیاز برای ساخت تابلو گلدونی سه بُعدی

مراحل ساخت تابلوی گلدونی سه بعدی

در ابتدا به اندازه یک نیم دایره از فوم سفید رو برای پایه گلدون برش بزنید و اون رو مطابق شکل به صفحه ای که برای تابلو در نظرگرفتین بچسبونید (این نیم دایره به قطر ده سانت و شعاع پنج سانتیمتره). وقتی پایه گلدون خشک شد به ابعاد دور پایه از فوم یا مقوا به عرض دو سانت برش بزنید و با چسب به لبه ی پایه بچسبونید. حالا قسمت پایینی گلدونتون آمادست.

برش و ساخت پایه گلدون

برش و ساخت پایه گلدون

برای قسمت بالایی گلدون دوباره طبق دستور بالا از مقوا یا فومی که در نظر گرفتین به همون ترتیب برش بزنید و اون رو طوری به سطح تابلو بچسبونین که به اندازه ی طول نی ها بینشون فاصله باشه. اما اگه دوست دارین گلدونی عمیق داشته باشین قسمت بالایی گلدون رو سرباز درنظر بگیرین تا شاخه های گل رو براحتی داخلش قرار بدین.

وصل کردن لبه بالایی گلدون به سطح تابلو

وصل کردن لبه بالایی گلدون به سطح تابلو

وقتی لبه ی بالایی و پایه گلدون محکم و خشک شدن کم کم نی ها رو به ترتیب در کنار هم به اونها وصل کنین.

به ترتیب نی هارو کنار هم به دو لبه گلدون بچسبونین

به ترتیب نی هارو کنار هم به دو لبه گلدون بچسبونین

برای اینکه گلهای مصنوعی و بدون شاخه رو در گلدونی که درست کردین قرار بدین کافیه گلها رو با چسب به لبه و دیواره ی تابلوی گلدونی بچسبونید اما برای قراردادن گلهای شاخه بلند طبیعی یا مصنوعی نیازی به چسبوندن گلها به دیواره ی گلدون و تابلو نیست و فقط کافیه تعدادی از اونهارو کنار هم طوری که فضای خالی بینشون نباشه و ظاهر پر و متراکمی داشته باشه بچینید.

قرار دادن گلها در گلدون

قرار دادن گلها در گلدون

تابلوی گلدونی زیبا و سه بعدیمون آمادست. این تابلو میتونه یه هدیه ی دست ساز و با ارزش باشه.

تابلو گلدونی سه بُعدی ساده و زیبا

تابلو گلدونی سه بُعدی ساده و زیبا