آلوئه ورا از سالها پیش توسط مصریان باستان به عنوان گیاه جاودانگی شناخته شده بود. از خواص درمانی این گیاه با ارزش از قدیم تا به امروز استفاده های زیادی شده. از این گیاه در طب سنتی کشورمون هم استفاده های زیادی میشه و از اون به عنوان “صبر زرد” یاد میکنند. در این مطلب به خواص کلی و عالی این گیاه برای سلامتی میپردازیم.

آلوئه ورا به عنوان یک گیاه معجزه گر

این گیاه دارای خواص بسیار زیادی برای معده و پوست و دیگر اعضای بدن هست که در ادامه در موردشون صحبت خواهیم کرد. علاوه بر این به عنوان یک نوشیدنی و تغذیه انرژی زا و مقوی هم میشه از این گیاه نام برد. این گیاه برای کنترل و درمان دیابت، درمان مشکلات تنفسی ناشی از سردی مثل برونشیت و درمان بیماریهای دهان و دندان نیز کاربرد داره.

آلوئه ورا شامل 75 ماده مغذی، 20 نوع از مواد معدنی، 12 ویتامین مختلف، 18 اسید آمینه و 200 آنزیم فعاله. این گیاه شامل ویتامین های B6, B12, B2, B1, A و ویتامین C و  E و اسید فولیک و نیاسین هست. مواد معدنی موجود در آلوئه ورا شامل مس، آهن، سدیم، کلسیم، روی، پتاسیم، کروم، منیزیم و منگنز هستن. همچنین حاوی ترکیبات مفیدی مثل پلی ساکارید ها، آنتراکینونها و لکتین هست. وجود این مواد مغذی در آلوئه ورا باعث استفاده های زیاد از این گیاه برای انواع اهداف درمانی میشه. آلوئه ورا نه تنها برای درمان مشکلات پوستی و بهداشت مو استفاده میشه که حتی میتونه یک مسکن عالی هم باشه.

کمک به هضم غذا و درمان بیماری های معده و روده

وقتی که از آلوئه ورا به عنوان خوراکی استفاده بشه میتونه به هضم غذا و به طور کلی پاک سازی دستگاه گوارش کمک کنه. از آلوئه ورا یا همون صبر زرد در طب سنتی به عنوان یک ملین هم استفاده میشه. افرادی که دچار یبوست هیتند با نوشیدن مداوم آب آلوئه اورا میتونن از این مشکل خلاص بشن. این کار باعث رفع مشکلات دستگاه گوارش و بیماری هایی مثل التهاب و زخم روده و درمان بیماری های کرون و زخم معده هم بشه.

آب آلوئه ورا

آب آلوئه ورا

افزایش ایمنی بدن

آلوئه ورا سرشار از انواع آنتی اکسیدان هاست که به افزایش ایمنی طبیعی بدن کمک میکنن.  این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد موجود در بدن مبارزه کرده و مانع ایجاد انواع التهاب ها و سرطان و همچنین باعث کاهش سرعت روند پیری میشه.

درمان زخم ها و سوختگی ها با آلوئه ورا

التهاب اولین واکنش بدن به انواع آسیب هاست. آلوئه ورا در طب سنتی و در درمان های خانگی به عنوان درمان برای انواع جراحات و بریدگی ها و سوختگی و شکستگی پوست مورد استفاده قرار میگیره.

آلوئه ورا حاوی استروئید های گیاهیه که در کاهش التهاب به طور طبیعی کمک میکنه. پس بدون ترس از عوارض خاصی از این گیاه به عنوان درمان برای جراحات و سوختگی استفاده کنید و معجزه اش رو ببینید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا

تحریک متابولیسم

از شگفتی های آلوئه ورا اینه که آب این گیاه سطح انرژی رو افرایش میده و به حفظ سلامت بدن کمک میکنه و از طرفی نوشیدن منظم آب آلوئه ورا باعث تحریک سوخت و ساز بدن برای سوزاندن کالری بیشتر میشه که میتونه بطور طبیعی شما رو متناسب و خوش اندام نگه داره.

این گیاه خواص بسیار زیادی برای پوست و روش درمانی بسیار عالی برای انواع مشکلات پوستی داره که چون خیلی مفصل بود و در این مطلب نمیگنجید، انشاالله در مطلب دیگه ای برای چند روز آینده بهش میپردازیم.