از اونجا که خانومها بیشتر وقتشون رو در روز در آشپزخونه سپری میکنن، این مکان از مهمترین قسمتهای خونه محسوب میشه و درست و استاندارد بودنش خیلی مهمه. به همین منظور در این مطلب کمی راجع به انواع آشپزخونه ها و چیدمانشون صحبت میکنیم.

انواع مختلف آشپزخانه

آشپزخونه محلی هست که در اون، طبخو آماده سازی غذا صورت میگیره. در خونه های کوچیک فضای ناهارخوری با آشپزخونه ادغام میشه. چیدمان آشپزخانه ها میتونه به شکلهای متفاوتی باشه. با توجه به شکلی که کابینتها و لوازم آشپزخونه رو در اون میچینن، اسمهای متفاوتی رو روشون قرار میدن. مثلا آشپزخانه U شکل مثل شکل پایینه. ویا L شکل. آشچزخانه هایی هم به سبکهای مختلف دیگه ای مثل جزیره و غیره هستن که تا حالا در کشور ما خیلی مرسوم نبوده.

چیدمان صحیح آشپزخانه و مثلث کار

چیدمان آشپزخونه هم مثل بقیه قسمتهای خونه، اصول خاصی داره. مثلا اینکه برای استفاده راحتتر از فضا قاعده ای به عنواند مثلث کار در اونها باید رعایت بشه. مثلث کار به این شکل هست که باید سه عنصر اصلی کار در آشپزخونه یعنی : اجاق گاز، یخپال و ظرفشویی رو در نظر بگیرین و اونها رو در آشپزخونه طوری قرار بدین که یک مثلث تشکیل بدن. به عبارتی، هر سه در یک خط نباشن. در این صورت کار با اونها خیلی راحتر میشه.

 

مثلث کار

مثلث کار

آشپزخانه U شکل

آشپزخانه U شکل معمولا طوری چیده میشه که هر کدوم از لوازم کار( اجاق گاز و یخچال و ظرفشویی) در یک ضلع قرار میگیرن و این شکل برای کار در آشپزخونه بسیار راحت و مناسب و موثر هست و ایمنی بیشتری داره. فضای استانداردی که در آشپزخانه U شکل احتیاجه، یک فضای آزاد 8×8 فوت یا حدودا 2.5×2.5 متر هست که اثر بخشی مطلوب داره.

آشپزخانه U  شکل

آشپزخانه U شکل

آشپزخانه L شکل

طراحی آشپزخانه L شکل به این صورت هست که دو تا از لوازم کار در یک دیوار و دیگری در دیوار مجاور قرار میگیره. این طراحی معمولا برای فضاهای کوچک استفاده نمیشه. فضای بازی که در بین دو دیوار مجاور قرار داره، احساس راحتی بیشتری داره و باعث راحتی کار میشه.

آشپزخانه L شکل

آشپزخانه L شکل

آشپزخانه جزیره و شبه جزیره

این طراحی، یک شکل عالی برای آشپزخانه های بزگه. در این سبک آشپزخانه، یک فضای مستقل کار، شامل سینک ظرفشویی و اجاق گاز هست که در وسط قرار میگیره. این طرح به شکلی هست که میشه از میز وسط به عنوان سنگ مخصوص خرد کردن سبزیجات هم استفاده کرد. آشپزخانه جزیره از آشپزخونه های خیلی زیبا هست که به خاطر طیادی باز بودنش، خیلی با فرهنگ ما ایرانی ها که در معماریمون مطبخ داریم و فضای پوشیده ای رو برای پخت و پز فراهم میکنیم که دور از دید مهمان باشه، مناسب نیست. ولی در نوع خودش زیبا و عالیه.

آشپزخانه جزیره

آشپزخانه جزیره

گاهی هم این میز کار در بعضی طراحی ها، به دیوار متصل میشه و حالت شبه جزیره به خودش میگیره، که از فضای ایجاد شده میشه استفاده های دیگه موثری کرد.

آشپزخانه شبه جزیره

آشپزخانه شبه جزیره

آشپزخانه تک دیواره

این مدل از آشپزخونه ها در فضاهای خیلی کوچیک طراحی میشه که اصلا آشپزخونه فضای کاملا جدایی از دیگر فضاها نیست و در واقع فقط یک خط از وسایل کار و کابینتها چیده میشه. این فضا فقط برای صرفه جویی در فضا ایجاد میشه.

آشپزخانه تک دیواره

آشپزخانه تک دیواره