داشتن آشپزخانه ای تمیز و عاری از میکروب برای یک زندگی سالم مهمه. از اونجایی که غذاخوردن و آماده سازی مواد غذایی در آشپزخونه انجام میشه باید همیشه تمیز نگهداری بشه. پخت و پز در آشپزخونه ی غیر بهداشتی میتونه باعث مسمومیت غذایی، گسترش بیماری های عفونی و منجر به مرگ بشه. در اینجا چند راه فوق العاده آسون رو براتون قرار میدم که با انجام اونها میتونین آشپزخونتون رو همیشه تمیز نگه دارید.

آشپزخانه را به طور منظم تمیز کنید

تمیز کردن به طور منظم اولین قدم برای داشتن آشپزخونه ای عاری از میکروبه. مواد پاک کننده ی مناسب برای سطوح مختلف رو بشناسید و به طور مرتب اونها رو تمیز کنید تا چربی انباشته نشه. یکی از بهترین راه ها برای تمیز کردن محصولات تجاری اینه که قبل از استفاده از هر روش و پاک کننده ای دفترچه ی اونو به طور کامل مطالعه کرده و دستورالعمل پاک کردنش رو بخونید. با پیروی از دستور کارخانه ی سازنده ی محصول، عمر اون محصول هم بیشتر میشه. این موضوع راجع به وسایلی از قبیل کف، کابینت، میز ناهارخوری و… هم صدق میکنه چون در صورت استفاده از مواد اشتباه ممکنه وسیله هاتون خیلی زود کارایی و زیباییشون رو از دست بدن.

سعی کنید به طور منظم آشپزخانه را تمیز کنید

سعی کنید به طور منظم آشپزخانه را تمیز کنید

از ضد عفونی کننده های طبیعی استفاده کنید

پاک کننده های طبیعی رو بشناسین و برای تمیز کردن و از بین بردن کثیفی ها از اونها استفاده کنید. این مواد طبیعی، سالم تر هستند+ و اثرات مخرب مواد شیمیایی رو هم ندارن. سرکه، نمک و آبلیمو از بهترین و متداول ترین مواد طبیعی هستند. آبلیمو یا سرکه رو با کمی نمک مخلوط کرده و از اون استفاده کنید. همچنین برای شستشوی برخی از لوازم و سطوح میتونین از آب و صابون هم استفاده کنین.

ضدعفونی کننده های طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید

ضدعفونی کننده های طبیعی را جایگزین مواد شیمیایی کنید

اسفنج ها و دستمال های آشپزخانه را به طور منظم عوض کنید

اسفنج یا دستمال ها دقیقا عین آهنربا عمل میکنن و میکروب ها و کثیفی ها رو به مرور زمان به خودشون جذب میکنن و در صورت استفاده ی مجدد شاهد تمیزی کمتری خواهید بود. بعد از استفاده از اسفنج و دستمال ها اولا به دقت شستشو بشن و دوما بعد از مدتی حتما اونها رو تعویض کنید.

استفاده از اسفنج های تمیز

استفاده از اسفنج های تمیز

تمیز کردن با بخار

استفاده از بخارشور یکی از سالم ترین و بهترین راه ها برای تمیز کردن محیط پیرامونمونه بخصوص در آشپزخانه که محل آماده سازی غذاهاست با استفاده از این روش محیطی سالم تر خواهید داشت. بخار داغ باعث ضدعفونی فضا از میکروب میشه و برای جاهایی که تمیز کردنش کمی مشکله بسیار گزینه ی مناسبیه مثل درز بین کاشی و سرامیک ها. بنابراین برای کف و دیواره ی آشپزخانه و سطح روی کابینت ها حتما از اون بهره ببرین.

استفاده از بخار برای ضدعفونی سطوح

استفاده از بخار برای ضدعفونی سطوح

تمیز کردن وسایل پرکاربرد به طور منظم

لوازمی از قبیل یخچال، فریزر، گاز، مایکروویو، ماشین ظرفشویی و سینک باید به طور منظم و حداقل یک بار در هفته کاملا تمیز و ضدعفونی بشن، چون به طور مستقیم با مواد غذایی تماس دارن. از این رو حفظ پاکیزگیشون واقعا ضروریه.

آشپزخانه ای تمیز و مرتب

آشپزخانه ای تمیز و مرتب

این موارد تنها چند راهنمایی ساده و آسون بود برای اینکه یه آشپزخونه ی تمیز و سالم داشته باشین و همیشه، همه چیز بدرخشه.

تنتون سلامت