چه عواملی باعث آبریزش دهان نوزاد میشه؟

یکی از شیرین ترین دوران های زندگی یک نوزاد برای پدر و مادر حدفاصل سن پنج ماهگی تا یکسالگی اون هست. ولی این سن مشکلاتی هم داره که در کنار شیرینیش زیاد به چشم نمیاد. یکی از این مشکلات آبریزش...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
آبریزش دهان نوزاد

یکی از شیرین ترین دوران های زندگی یک نوزاد برای پدر و مادر حدفاصل سن پنج ماهگی تا یکسالگی اون هست. ولی این سن مشکلاتی هم داره که در کنار شیرینیش زیاد به چشم نمیاد. یکی از این مشکلات آبریزش دهان نوزاد هست، و تنها دلیلی که ما براش میشناسیم دندون در آوردنه. ولی گاهی این آبریزیش طولانی میشه و فک میکنید ممکنه دلیل دیگه ای داشته باشه! در این مطلب ما به دلایلی که ممکنه آبریزش دهان نوزاد رو تا مدتها ادامه بده میپردازیم.

1.دندان درآوردن

اگه آبریزش دهان بیش از حده احتمالا اولین نشانه های درآوردن دندون هست. این آبریزش معمولا از پنج ماهگی شروع و تا هفت ماهگی ادامه داره که در این زمان میتونه بیش از حد بزاق داشته باشه که طبیعیه و جای نگرانی نیست.

دندان در آوردن

دندان در آوردن

2.اختلالات دهان و صورت

ناهنجاری های استخوان صورت، دهان، لب و یا همه اینها باهم منجر به اختلالات دهان و صورت میشه. در بیشتر موارد این مشکلات مادرزادی اند. ناهنجاریهای دهان و صورت انواع زیادی داره، از جمله شکاف لب که عمل بلع میتونه باعث ریختن آب از دهان بشه. بیماریهای مادرزادی و عفونتهای دیگه ای هم هست که میتونه منجربه آبریزش دهان بشن مثل دیسفاژی یا در کودکان بزرگتر که دندون دارن ولی کج رشد کرده و منجر شده ناهنجاریهای دهانی داشته باشن میتونه باعث آبریزش دهان بشه.

اختلال لب و دهان

اختلال لب و دهان

3.اختلالات روانی

آبریزش دهان در کسانی که اختلالات روانی مثل عقب ماندگی ذهنی و فلج مغزی رایجه. عدم توانایی در کنترل آب دهان یکی از اولین علائم فلج مغزی هست و همچنین در اوتیسم هم دیده میشه. اختلالات اوتیستی اکثرا با کاهش تنش عضلات و تاخیر رشد همراه هست.

سندروم داون

سندروم داون

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگه کودکتون هیچ مشکل خاصی نداره و فقط آبریزش دهان داره، مراجعه به پزشک لازم نیست و نگران نباشید، میشه گفت مربوط به دندون در آوردنه. اما اگه ابریزش دهان همراه با یکی یا چند تا از علائم زیر باشه بهتره که به پزشک مراجعه کنید.

  • تب 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر
  • کولیک بیش از حد
  • ناتوانی عمل بلع و نداشتن خواب درست
  • آبریزش مداوم از دهان که ممکنه باعث خفگی بشه، ممکنه نشونه از گیر کردن جسم خارجی در گلوی نوزاد باشه، اگه نشونه هایی از این قبیل دیدین حتما به پزشک مراجعه کنید
  • اگه قرمزی و تورم داحل گلو و دهان دیدین
  • اگه کودکتون در جویدن و بلعیدن دچار مشکل شده.